Każdy człowiek, który świadomie decyduje się na dziecko, musi się do tego odpowiednio przygotować. Przede wszystkim powinien przygotować odpowiednie miejsce, jakim jest pokój.

Pokój dla niemowlaka

pokój dziecięcyNiemowlę potrzebuje bardzo dużo nowych mebli i akcesoriów. Na pierwszą myśl przychodzi tutaj łóżeczko dziecięce, które również musi być bardzo dobrze wyposażone. Wiele sklepów jak np. Babysove.pl oferuje oprócz łóżeczek własnie do nich akcesoria. Chodzi tutaj głównie o pościel niemowlęcą. Ta powinna być wykonana z materiału dobrej jakości i właściwościach antyalergicznych. W łóżeczku powinien znaleźć się również kocyk lub rożek niemowlęcy, który otuli dziecko w czasie chłodniejszych nocy. Wybierając zestawy mebli powinniśmy kierować się funkcjonalnością. Wygodny fotel do karmienia, przewijaj, szafa na ubranka oraz komoda – to podstawowe meble, jakie powinny znaleźć się w pokoju dla dziecka. Organizując wyprawkę dla małego człowieka powinniśmy kierować się przede wszystkim zdrowym rozsądkiem. Nie warto kupować pieluszek tetrowych, smoczków lub nocników o niskiej jakości. Dziecko powinno mieć wszystko, co najlepsze. Najważniejszą kwestią jest sprawdzanie atestów bezpieczeństwa na okładkach danych produktów:

 • butelki,
 • szczoteczki,
 • smoczki,
 • gryzaczki,
 • grzechotki,
 • wózki,
 • nosidełka.

Jakie zabawki dla dziecka?

pokój dziecięcyW miarę upływu czasu dziecko rośnie, staje się coraz mądrzejsze i ciekawe świata. W tym też czasie potrzebuje odpowiednich zabawek. Zabawki dla trzy- lub czterolatka bywają rożne. Jednak większość rodziców i pedagogów skłania się ku temu, aby kupować głównie edukacyjne. Według portalu dla rodziców o zabawkach – www.zabawkowicz.pl mogą to być więc zabawki muzyczne, audiowizualne, konstrukcyjne oraz gry planszowe dobrane do odpowiedniego wieku. W tym tez czasie przekształcamy pokój dziecięcy tak, aby dziecko mogło jak najlepiej się w nim rozwijać i mieć miejsce do zabawy. Łóżeczko dziecięce staje się nam nie potrzebne i trzeba je zastąpić łóżkiem lub tapczanem dla starszaków. Na rynku istnieje bardzo dużo wzorów mebli. Bardzo popularne są funkcjonalne łóżka piętrowe, które są przydatne wtedy, gdy pojawia się kolejny członek rodziny. Młodsze dzieci uwielbiają kolorowe mebelki, które są dopasowane w zależności od płci. Mamy więc do dyspozycji projekty zarówno dla chłopców, jak i dla dziewczynek. Warto również zainwestować w tapety trójwymiarowe, które na pewno się spodobają każdemu dziecku.

Pokój dla starszaka

pokój dziecięcyPoczątki edukacji bywają dla najmłodszych trudne. Ułatwmy więc swoim dzieciom start kupując im gry i książki edukacyjne, które będą przydatne podczas nauki liczenia, pisania oraz czytania. Takie gry interaktywne powinny pojawić się w każdym pokoju dziecięcym i stanowić podstawę nauki. W wieku przedszkolnym należy przygotować w pokoju dziecięcym miejsce wyznaczone na naukę. Warto więc kupić dobre i wytrzymałe biurko oraz wygodne krzesło. Producent Almer-meble.pl jest zdania, że biurko powinno być solidne, oraz odpowiednio dostosowane do rozmiarów dziecka. Podobnie jest w przypadku krzesła. Jednym z ważniejszych elementów jest również dobre oświetlenie. Lampki biurowe są różne. Decydując się na zakup można podejść do sklepu z dzieckiem, aby samo mogło wybrać dany wzór, jednakże pamiętajmy o tym, że światło nie może być ani za mocne, ani za słabe. Jeżeli już mowa o oświetleniu, to tak samo postępujemy ze światłem ogólnym. Najlepszym rozwiązaniem będą lampy halogenowe, które posiadają wiele zalet spośród których najważniejszą jest energooszczędność.

Pokój dla nastolatka

pokój młodzieżowyW miarę upływu czasu dziecko staje się coraz starsze i mądrzejsze. Zmieniają się jego potrzeby i oczekiwania. Lalki, i zwykłe samochodziki stają się być nudne, ponieważ młody człowiek potrzebuje coraz więcej bodźców niezbędnych do jego rozwoju. Czeka więc nas kolejny generalny remont wraz ze zmianą mebli. Tapety już nie powinny mieć wzorów z postaciami bajkowymi. Warto więc zainwestować w tradycyjne modele. Podobnie jest z roletami oraz dodatkami. W sklepach internetowych jak np. E-meblostyl.pl można nabyć meble młodzieżowe w różnych kolorach. Większe łóżko lub kanapa to podstawa. Tak samo jest w przypadku biurka oraz krzesła. Polecane są przede wszystkim tradycyjne meblościanki z miejscem na książki, płyty oraz sprzęt audiowizualny. Prawda jest taka, że nastolatek, podobnie jak małe dziecko także potrzebuje zabawek, ale zabawki te już znacznie różnią się od tych, jakie są przeznaczone dla młodszych dzieci.Producenci współczesnych zabawek, które są oferowane dla młodzieży idą przede wszystkim w elektronikę. Mamy więc do dyspozycji różne urządzenia, jak smartfony, tablety, laptopy czy drony. Drony w ostatnich czasach robią właśnie dużą furorę i są pożądane przez wiele osób. Stanowią wspaniałą zabawę. Podobnie jest w przypadku modeli zdalnie sterowanych. Takimi rzeczami lubią się bawić nawet dorośli. Nastolatek jednak nie powinien się skupiać tylko na zabawach związanych z elektroniką i internetem. Warto, aby w jego pokoju znalazły się również inne rzeczy, które mogą go zainteresować. Przykładem mogą być ciekawe książki młodzieżowe oraz komiksy.  Komiks jest przeznaczony głównie dla nastolatków i warto nim zainteresować swoje dzieci, ponieważ skutecznie rozwija wyobraźnię. W Internecie można znaleźć wiele inspiracji. Przykładem może być  www.dobrzemieszkaj.pl. Na tego typu portalach można znaleźć nie tylko zdjęcia z pomysłami, ale również wiele trików jak i potrzebnych porad.

Podsumowując temat:

Według opinii wielu specjalistów tradycyjne zabawki są najlepsze, ale można je modyfikować o urządzenia edukacyjne. Jeżeli chodzi o meble, to można stwierdzić, że dziś na rynku mamy jednak dostępnych wiele funkcjonalnych mebli, które „rosną” wraz z dzieckiem. I to jest właśnie ich największa zaleta.

2 odpowiedzi do “Jak urządzić pokój dziecięcy w zależności od wieku dziecka?

 • Marysia

  Jeśli chodzi o urządzanie takiego pokoiku nie możemy zapominać o jego funkcjonalności. Na szczęście obecnie można znaleźć wiele fajnych mebli, które są bardzo pojemne i poradzą sobie ze wszystkimi zabawkami.

 • Bożenka

  No tak, ale również nie można zapominać, że pokój nastolatka musi się mu podobać, nie możemy narzucać mu tego jak ma wyglądać!

Skomentuj