W ostatnim czasie coraz więcej osób postanawia urządzić swój dom w stylu nowoczesnym. Takie wnętrza cechują się przede wszystkim przestronnością, prostotą, funkcjonalnością a także dbałością o estetykę. Często sprawiają one wrażenie surowych przestrzeni, w których dominują takie kolory jak biel, szarość czy czerń. Zaaranżowanie takiego wnętrza wymaga bowiem staranności przy doborze mebli a także dużej dbałości o każdy szczegół począwszy od zestawienia materiałów aż po dekoracyjne dodatki. Jak zatem urządzić wnętrze w stylu nowoczesnym?

Optyczne powiększenie przestrzeni – posadzki z żywicy

posadzki dekoracyjneZaczynając od aranżowania wnętrza nowoczesnego, podstawowym elementem od którego powinniśmy zacząć jest wybór materiału z którego wykonana zostanie posadzka. Jest to szczególnie istotne, gdyż to właśnie od niej w dużej mierze zależeć będzie efekt końcowy takiej przestrzeni. Współcześnie do lamusa odchodzą panele podłogowe czy parkiety, które nie ukrywajmy są nietrwałe, wymagają dużej konserwacji a przede wszystkim ocieplają wnętrza. Chcąc cieszyć się nowoczesnością we własnym domu powinniśmy poszukać nieco innych rozwiązań. Idealnie sprawdzi się w tym wypadku podłoga z żywicy epoksydowej. Jej zaletą jest fakt, iż dzięki wykorzystaniu bezspoinowej techniki, pozwala uzyskać jednolitą powierzchnię bez widocznych łączeń, co znacznie wpływa na wizualny odbiór przestrzeni. Dzięki niej pomieszczenie wydaje się być znacznie większe. Do wyboru mamy bogatą gamę kolorystyczną i przeróżne jej wzory. Taką posadzkę można wykończyć na mat lub połysk, co również znacznie poszerzy wachlarz aranżacyjnych środków wyrazu. Jej niepodważalną zaletą jest wytrzymałość, odporność na promieniowanie UV oraz łatwość w utrzymaniu czystości. Taka podłoga jest bardzo higieniczna, dlatego też poleca się ją alergikom. Koszt wykonania metra kwadratowego posadzki z żywicy waha się do 160 do 270 zł. Ten typ jest dostępny także w formie 3D. Takie posadzki dekoracyjne nadadzą wnętrzu niepowtarzalności i nowego blasku. Wybrana przez nas dowolna grafika zostaje umieszczona pod warstwą bezbarwnej żywicy, dzięki czemu nie ulegnie ona eksploatacji.

Estetyczne ściany – odpowiedni dobór tapet

Snowoczesne tapetytyl nowoczesny jest znany z tego, że sprawia wrażenie zimnego i industrialnego. Aby wszystko tworzyło ze sobą jedną spójną całość, należy dokładnie każdy element przemyśleć, by nie stworzyć dość dziwnego końcowego efektu. Mając gotową posadzkę należy zastanowić się jak zaaranżować ściany takiego wnętrza. Jak wiemy tapety już dawno stały się passe, ich nieumiejętne dobranie koloru i wzoru czy wytapetowanie nimi całego pomieszczenia świadczą jedynie o braku gustu. Ale czy nie możemy w ogóle użyć jej aranżując tego typu wnętrza. Współcześnie na rynku mamy do wyboru nowoczesne tapety, które mają wyważoną kolorystykę a także designerskie wzory nawet są w postaci 3D. Ich ceny zaczynają się od 50 do 250 zł za rolkę. Po jej zakupie, naklejamy ją na jednej ścianie, która będzie stanowić punkt centralny danego pomieszczenia. Pozostałe ściany możemy pomalować farbą, najlepiej w odcieniach bieli czy szarości, dzięki temu nadamy naszemu wnętrzu artystycznego wyrazu. Warto również pamiętać, że aranżując mieszkanie na styl nowoczesny zbędne okażą się listwy dekoracyjne, których montażu nie zaleca się, ponieważ są one przeznaczone do innego typu przestrzeni.

Czas na meble – minimalizm to podstawa

Mając już gotową przestrzeń, czas na wybór mebli. Z pozoru ta prosta i przyjemna czynność, może okazać się dosyć trudna i czasochłonna. Aranżując wnętrze w stylu nowoczesnym meble stanowią ważny element wystroju, jednak ich ilość oraz wielkość odgrywa znaczącą rolę. Przede wszystkim meble w stylu nowoczesnym powinny być proste, wykonane z wysokiej jakości materiałów o stonowanych kolorach. Warto również przy ich wyborze dokładnie zastanowić się jaka barwa będzie tą przewodnią, gdyż zbyt duże mieszanie ich koloru może wywołać jedynie chaos. Współcześnie popularne są te w odcieniach bieli. Przede wszystkim wyglądają surowo a poza tym sprawiają wrażenie, że całe pomieszczenie wydaje się być większe. Pamiętajmy, że im mniej będzie się ich znajdowało tym lepiej, bo jak wiemy styl nowoczesny to prostota a nie przesyt.

Estetyczne wrażenia czyli designerskie dodatki

projektowanie wnętrzGotowe ściany, posadzka i meble to jeszcze nie wszystko. Aby nadać całemu wnętrzu indywidualności i nutki artyzmu pora na designerskie dodatki do mieszkania. Według www.dom.pl na rynku dostępnych jest wiele ich rodzajów, od stylowych lamp po drobne elementy dekoracyjne. Tutaj również należy kierować się zasadą im mniej tym lepiej. Warto również zadbać aby ich kolorystyka tworzyła z całym pomieszczeniem spójną całość. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się obrazy (reprodukcje) znanych malarzy czy artystów amatorów. Z pewnością nadadzą one w salonie czy sypialni pełnych wrażeń emocji i znacznie ożywią surową przestrzeń. Kolejnym elementem dekoracji mogą być poustawiane w donicach kwiaty, które sprawią że cały dom nabierze dodatkowego uroku.

Podsumowując

Aranżacja wnętrza w stylu nowoczesnym wymaga uruchomienia przede wszystkim wyobraźni. Wybór posadzki czy koloru ścian jest bardzo istotny, gdyż to od nich zależeć będzie w dużej mierze końcowy efekt. Odpowiednio dobrane meble i elementy dekoracyjne jedynie nadadzą wnętrzu indywidualności i wyczucia smaku. Warto pamiętać, że aranżując takie wnętrza nie możemy pozwolić sobie na mieszanie stylów, ponieważ możemy tylko doprowadzić do wrażenia chaosu niż prostoty i minimalizmu.

Skomentuj