Kuchnia jest bardzo ważnym, ale specyficznym pomieszczeniem w naszym domu. Jest istotna, ponieważ spędzamy tam dużo czasu nie tylko podczas gotowania, ale także podczas rodzinnych spotkań przy stole. Kuchnia zatem powinna być funkcjonalna, wygodna, praktyczna, a przy tym prezentować się znakomicie. Jak to jednak osiągnąć?

Co zamiast płytek czyli lacobel i szkło laminowane

Trzeba dokładnie przemyśleć aranżacje wnętrza kuchennego. Ważne są:

  • meble,
  • blaty,
  • obłożenie ścian i podłóg.

laminamWedług portalu ladnydom.pl pomiędzy blatami kuchennymi, a szafkami wiszącymi układa się płytki ceramiczne. Najczęściej są one małych rozmiarów, czasem układa się nawet mozaiki. Takie kafelki mają oczywiście wiele zalet. Można poza gładkimi kaflami wybrać kilka z obrazkami (na przykład z owocami) czy w innym kolorze, dzięki czemu całość będzie wyglądała ciekawie. Płytki również są trwałe o łatwe w czyszczeniu. To ważne w takim miejscu jak kuchnia, gdzie łatwo o zabrudzenia. Jednak kafelki nie są bardzo atrakcyjne pod względem wizualnym, a w fugach mogą zbierać się zabrudzenia i bakterie. Co możemy użyć zamiast płytek? Sprawdzi się tam lacobel, jak i szkło laminowane. Co to jest? Obie rzeczy są specjalnymi rodzajami szkła, które są specjalnie wzmacniane, dzięki czemu lepiej znoszą uszkodzenia mechaniczne, o jakie łatwo w kuchni. Szkło jest też odporne naturalnie na wilgoć i wysokie temperatury, a gładka tafla szkła lacobel sprawia, że nie ma żadnych łączeń, w które mogłaby wnikać woda i bakterie. Dodatkowo takie szkło laminowane może być piękna ozdobą naszej kuchni. Często pojawiają się na nim grafiki, również te wykonywane na zamówienie. Dzięki temu nasza kuchnia może być jedna w swoim rodzaju. O szkło laminowane i lacobel łatwo jest zadbać, bo można je czyścić tak jak okna czy lustra.

Blaty – z kamienia czy z corianu?

Nikogo nie trzeba przekonywać, że blaty kuchenne to bardzo ważny element pomieszczenia. To na nich stawia się wszystkie gorące talerze, wykłada zimne mrożonki, mokre od zmywarki naczynia czy ciężkie garnki. Dlatego też blaty kuchenne powinny być odporne zarówno na wysokie, jak i niskie temperatury, jak również odporne na działanie wody i wilgoci. Jaki materiał najlepiej się do tego nada? Dzięki stronie http://www.pikiel.pl możemy się dowiedzieć, że obecnie popularne są blaty z kamienia. Kamień spełnia wszystkie wymagania, jeśli chodzi o umiejscowienie go w kuchni. Z powodzeniem może znajdować się nawet obok zlewozmywaka i kuchenki elektrycznej. Najlepszym gatunkiem kamienia jest granit. Blaty granitowe są lepsze, niż na przykład marmurowe, ponieważ są odporne nie tylko na wodę, ale również na działanie kwasów, choćby kwasku cytrynowego. Marmur w kontakcie z nim by się odbarwiał, a jego struktura by się niszczyła. Blaty kamienne są jednak bardzo ciężkie, więc meble kuchenne muszą być odpowiednio mocniejsze, żeby mogły je utrzymać. Jeśli takowych nie mamy to możemy sięgnąć po blaty corian. Jest to innowacyjny materiał, który łączy w sobie naturalne żywice i tworzywa sztuczne. Dzięki czemu powstają idealnie gładkie i lśniące blaty odporne na uszkodzenia. Są też lżejsze niż kamień, zatem są bardziej uniwersalne.

Meble na wymiar czy gotowe?

Każda kuchnia musi być wyposażona w dobrej jakości meble. Tylko jak je dobrać do wnętrza? Przy dużych kuchniach na planie kwadratu czy prostokąta nie jest to problem. Co jednak z kuchniami małymi, takimi jak w blokach, czy też kuchniami połączonymi z pokojem dziennym, mający nieregularny kształt? Często standardowe meble nie pasują do takiego wnętrza. Czy mamy jakąś alternatywę? Oczywiście! Są nią meble na wymiar. Na stronie producent www.axstone.pl można przeczytać, że takie meble są wykonywane na zamówienie, więc będą nieco droższe, niż takie do kupienia do razu w sklepie. Jednak mamy pewność, że będą one idealnie dopasowane do naszego wnętrza, jak również możemy modyfikować ich wygląd, na przykład kolor czy rodzaj materiału z jakiego będą wykonane. Dzięki temu mamy nieograniczone możliwości projektowania naszych mebli kuchennych.

Ściany i podłogi

kuchniaUrządzając naszą kuchnię nie możemy zapomnieć o ścianach i podłogach. Ściany ponad szafkami wiszącymi, jak również sufity warto jest pomalować farbą lateksową lub akrylową. Są one bardziej odporne na zmywanie i kontakt z wilgocią niż zwykła farba. Jeśli chodzi o podłogi to najlepiej sprawdzą się tutaj płytki podłogowe. Są łatwe do umycia, odporne na uszkodzenia i łatwe w położeniu. Jeśli jednak wolimy mieć podłogę drewnianą to na stronie stolarza www.konar.waw.pl możemy znaleźć informacje, ze lepiej wybierać gatunki drewna egzotycznego, nie rodzimego. Takie gatunki jak heban, palisander, czy choćby modrzew syberyjski lepiej zniosą podwyższoną temperaturę i kontakt z wodą w kuchni. Warto wspomnieć o tym, że w kuchni tak samo jak w łazience sprawdzi się idealnie ogrzewanie podłogowe. Zwykle nie mamy tam miejsca na wstawienie grzejnika, zatem takie rozwiązanie jest wygodne i praktyczne, a ciepło będzie zapewnione.

Podsumowując

Aranżując naszą kuchnię nie musimy się zdawać na gotowe rozwiązania i tradycyjne materiały. Warto jest pomyśleć o nowoczesnych rozwiązaniach czy też takich przygotowywanych na zamówienie. Dzięki nim nasza kuchnia będzie jedyna w swoim rodzaju, piękna i wygodna w użytkowaniu.

2 odpowiedzi do “Jak urządzić nowoczesną kuchnię?

  • Zofia

    Blat w kuchni jest najważniejszy. Jeśli się zaoszczędzi to bardzo szybko się zniszczy i trzeba będzie inwestować w nowy, więc tak na prawdę się nie zaoszczędzi.

  • Maria

    Ja mam w mojej kuchni podłogę z paneli. Trochę się obawiałam, jak się sprawdzi. I jest dobrze. Gdy coś się rozleje, szybko przecieram i po pięciu latach praktycznie nadal wygląda jak nowa.

Skomentuj