Styl skandynawski zyskał w Polsce całkiem dużą popularność. Wbrew temu co się powszechnie uważa ten trend nadaję się nie tylko do aranżacji sypialni czy salonu. Z powodzeniem w tym stylu można także urządzić łazienkę. Jak wygląda łazienka w stylu skandynawskim i jakich zasad należy się trzymać chcąc zaaranżować to pomieszczenie w taki sposób? Odpowiedzi na te pytania postaramy się udzielić w tym artykule.

Styl skandynawski – co warto wiedzieć?

styl skandynawskiStyl skandynawski w zasadzie jest bardzo prosty w założeniach. Dominują tu jasne kolory głównie biel, szarość, bardzo jasny błękit. Zastosowanie takich kolorów sprawia, że pomieszczenia są zawsze bardzo jasne i przy tym wyglądają na większe niż są w rzeczywistości. Istotną kwestią jest także oświetlenie, powinno ono być jasne i dobrze rozplanowane, co także sprawi, że pomieszczenie wyda się przestronniejsze. Z zasady w pomieszczeniach w stylu skandynawskim stosuje się głównie naturalne materiały. Typowe są tu także kolorystyczne akcenty, głównie wstawki czarne. Co jednak ważne ogólna zasada odnośnie stylu skandynawskiego jest taka, że pomieszczenia powinny być praktyczne i przytulne co narzuca dobór odpowiednich materiałów, rozwiązań i akcesoriów. Podsumowując według www.dobrzemieszkaj.pl za najważniejsze cechy jakie można wskazać, jeśli chodzi o styl skandynawski można uznać takie jak:

  • kolorystyka – biel, szarość, błękit,
  • naturalne materiały – drewniane meble, futrzaste narzuty/dywaniki,
  • akcenty kolorystyczne – czarne,
  • funkcjonalność.

Jak jednak te wytyczne mają się do aranżacji łazienki i tym samym na jakie rozwiązania warto się zdecydować by urządzić pomieszczenie w tym stylu i zgodnie z jego zasadami?

Meble i kolorystyka do łazienki w stylu skandynawskim

meble łazienkowe na wymiarW artykule na portalu www.urzadzamy.pl można przeczytać, że urządzając łazienkę w stylu skandynawskim, tym na co należy zwrócić, szczególną uwagę jest kolorystyka oraz meble. Jeśli chodzi o kolory to najlepiej sprawdzi się tu połączenie bieli i ciepłego drewna. I tak zarówno kafelki zastosowane do wykończenia podłogi, jak i ścian mogą być białe, raczej gładkie, ponieważ styl skandynawski w dużej mierze bazuje też na minimalizmie. Ewentualnie można pozwolić sobie na jakiś pasek zdobionych kafelków, by nieco przełamać aranżacje. Jeśli chodzi natomiast o meble to zaleca się tu meble łazienkowe drewniane na wymiar lub gotowe. Przy czym, jeśli chodzi o łazienki, to meble łazienkowe na wymiar to lepsza opcja, głównie z racji tego, że wówczas lepiej możemy wykorzystać dostępną przestrzeń. Ważne jest jednak to by kolor drewna był jasny lub średnio jasny, jednak wówczas należy zwrócić uwagę na to by miał on ciepły odcień, dzięki temu łazienka będzie wyglądać przytulniej. Ważnym elementem jest tutaj także duże proste lustro, które rozjaśni i powiększy łazienkę.

Łazienka w stylu skandynawskim a sauna

Sauny fińskieDo łazienek w stylu skandynawskim dobrze pasują sauny. Niemniej co oczywiste nie każdy może sobie pozwolić na takie rozwiązanie. Co jednak ważne obecnie sauny fińskie są dostępne w wielu rozmiarach i kształtach, dzięki czemu w większości przypadków nie ma zbyt dużych przeszkód, jeśli chodzi o ich montaż. Nim jednak zdecyduje się na takie rozwianie sprawdźmy czy producent saun fińskich udostępnia takie rozwiązania jakie by nam odpowiadały i skonsultujmy z nim czy montaż danego modelu będzie możliwy. Dobierając kolor drewna do sauny pamiętajmy jednak o tym, by dobrać odpowiednio do mebli łazienkowych, tak by powstała spójna aranżacja. Sauny fińskie, kojarzą nam się właśnie ze skandynawskimi wnętrzami i z tego też powodu doskonale wpasowują się one w klimat łazienki w stylu skandynawskim. Stanowią zarazem jej ciekawe wykończenie jak i są niezwykle funkcjonalne i tym samym korzystanie z nich niesie za sobą wiele korzyści dla zdrowia domowników.

Dodatki do łazienki w stylu skandynawskim

łazienkaJak wspomnieliśmy w pierwszym akapicie typowym elementem dla stylu skandynawskiego są akcenty kolorystyczne i konkretne dodatki. Jeśli chodzi o skandynawski design to doskonałym rozwiązaniem, będzie np. puszysty dywanik łazienkowy przypominający nieco futro w jakichś stonowanych kolorach. Jeśli chodzi natomiast o akcenty kolorystyczne to warto np. postawić na czarne ręczniki łazienkowe, czy też czarną mydelniczkę wraz z innymi akcesoriami. Przełamie to ładnie wszechobecną biel, a jednocześnie nie przyciemni pomieszczenia, Należy się tu wystrzegać zbędnych dodatków. Ograniczamy się jedynie do tego co jest naprawdę potrzebne.

Podsumowując

Ogólne zasady odnośnie stylu skandynawskiego nie są jakieś trudne, tym samym zachowanie ich przy urządzaniu łazienki nie powinno sprawiać nam problemu. Zaletą pomieszczeń urządzonych w tym stylu jest to, że są one jednocześnie jasne, funkcjonalne i przytulane, a co za tym idzie ten trend doskonale sprawdza się przy aranżacji łazienki.

Jeden komentarz do “Jak urządzić łazienkę w stylu skandynawskim?”

  • Kasia

    Trzeba uważać jednak, żeby takie wnętrza nie wyglądał zbyty zimno. Warto pomyśleć o jakiś dodatkach, które na pewno ocieplą wnętrze.

Skomentuj