Coraz częściej elementem polskiego krajobrazu stają się domy drewniane i choć nie są one jeszcze typowe dla naszej panoramy fakt, że pojawiają się coraz częściej sprawia, że jest coraz więcej pytań o ich specyfikę – tak o sama budową, jak i jakoś mieszkania po sposobu aranżacji włącznie. Na te pytanie postaramy się odpowiedzieć w niniejszy, artykule.

Domy drewniane – co warto o nich wiedzieć?

dom drewnianyDomy drewniane nadal w Polsce nie są tak popularne jak tradycyjne domy murowane, wynika to w dużej mierze z naszego przyzwyczajenia. Panuje opinia, że domy drewniane z bali nie zapewniają takiego komforty mieszkaniowego jak to bywa w przypadku tradycyjnych domów murowanych. Warto zaznaczyć, że opinia ta nie jest prawdziwa. Na stronie http://www.timberbood.pl można przeczytać, że dobrze wykonany dom z bali, przy użyciu materiałów odpowiedniej jakości może z dobrym skutkiem służyć przez nawet i 150 lat, a dodatkowo warto zaznaczyć, że drewno jako surowiec budowlany wykazuje się dobrymi parametrami izolacyjnymi, dzięki czemu w domach wykonanych z drewna zimą jest ciepła, a latem chłodno. Dodatkowa zaletą drewnianych konstrukcji jest fakt, że drewno ma zdolność pochłaniania i oddawania wilgoci w zależności od tego jakie warunki panują we wnętrzu domu. Wszystko to sprawia, że w drewnianych domach obecny jest specyficzny mikroklimat sprzyjający zdrowiu i samopoczuciu domowników. Zaletą domów budowanych w tej technologii jest także stosunkowo krótki czas budowy. Gotowe domy z bali pod klucz oddawane są średnio w terminie do trzech miesięcy, jeśli przygotowane są już fundamenty czas ten będzie odpowiednio krótszy. Jest to zdecydowanie duża różnica w czasie realizacji w porównaniu z tradycyjnym domem murowanym. W przypadku domów drewnianych należy jednak pamiętać, że sam materiał z którego to są budowane nie należy do tanich a i usługi profesjonalnych firm zajmujących się budowa tego typu obiektów do tanich nie należą, a co za tym idzie koszt wybudowania takiego domu jest wyższy niż w przypadku tradycyjnego domu. Ponadto należy pamiętać o tym, że choć drewniane domy prezentują się bardzo ciekawie nie do każdej okolicy pasują.

Wnętrze domu drewnianego – możliwości

dom drewnianyUrządzając dom drewniany mamy właściwie takie same możliwości dekoracyjne jak w przypadku każdego innego domu. Chcąc stworzyć tradycyjną aranżacje musimy wyłożyć ściany płytami kartonowo-gipsowymi, a następnie możemy wykończyć je w dowolny sposób. Jeżeli jednak chcemy zachować naturalne piękno ścian, wówczas wystarczy je jedynie wykończyć odpowiednimi olejami czy woskami. Decydując się jednak na zachowanie drewnianych ścian musimy się liczyć z tym, że styl wnętrza będziemy musieli poniekąd do nich dopasować. W tym przypadku zwykle najlepszym rozwiązaniem okazują się meble z drewna, odpowiednio dobrane do drewna jakie zostało użyte do budowy. Według strony mandallin.pl taka aranżacja sprawia, że wnętrza wydają się bardzo ciepłe i przytulne, jednak należy pamiętać, by dobrać odpowiednie dodatki i akcesoria by wnętrze nie sprawiało wrażenia monotematycznego i przyciężkiego.

Jak urządzić salon w drewnianym domu?

dom z baliZasadę urządzania drewnianego domu omówimy na przykładzie jednego pomieszczenia z pomocą informacji na portalu www.dobrzemieszkaj.pl, w tym wypadku za przykład posłuży nam salon. Salon jest nie tylko miejscem w którym wypoczywamy, ale pełni także funkcje reprezentacyjną w domu, dlatego tak ważne jest by pamiętać o tym, że urządzając go musimy dbać zarówno o to jak prezentuje się pod względem wizualnym jak i o jego funkcjonalność. Jakie zatem rozwiązania mogą się sprawdzić w tego rodzaju przestrzeni w domu drewnianym? Jeśli chodzi o meble to dobrym wyborem będą meble drewniane do salonu. Zapoznanie się z proponowanymi przez producentów zestawami może pomóc nam znaleźć pomysł na swoja własną aranżacje, pamiętajmy o tym, że możemy łączyć elementy różnych zestawów. Zwykle jednak nie sprawdzają się zestawienie różnych rodzajów drewna czy też różnych jego odcieni, jeśli już zdecydujemy się na jakiś rodzaj, lepiej jest przy nim zostać. Koloru i unikalności wnętrzu można dodać na inny sposób. Ciekawa kanapa, krzesła drewniane częściowo obite tapicerką, to elementy, które pomogą nam ożywić przestrzeń i przełamać drewniana monotonie. Pamiętajmy jednak o tym, że do salonu nie należy wybierać zbyt wielu elementów by nie sprawiał wrażenia przyciężkiego.

Dodatki do salonu – co wybrać

lampaWażnym elementem salonu, niewątpliwie wpływającym na jego wygląd są odpowiednio dobrane dodatki. Tutaj także panuje zasada, że im mniej tym lepiej, jednak jakoś przestrzeń należy ożywić i nadać jej indywidualnego charakteru. Jakie rozwiązania mogą nam w tym pomóc? Według strony www.multilampy.pl można by tu wskazać takie elementy jak:

  • lampy sufitowe – do drewnianej aranżacji najlepiej pasują lampy klasyczne,
  • lampy podłogowe – tutaj także najlepiej sprawdzają się klasyczne rozwiązaniach,
  • firany – z drewnianych domach firany prezentują się zdecydowanie korzystniej niż rolety, ocieplają wnętrze i rozjaśniają je,
  • tekstylia – poduszki, serwety, ciężkie drewniany stoły dobrze prezentują się z delikatnymi ażurowymi serwetami, natomiast poduszki ocieplają i nadają indywidualnego charakteru każdemu wnętrzu, nie mniej należy pamiętać o umiarze przy ich doborze.

Wybierając dodatki do salonu pamiętajmy o tym, że mogą one także być praktyczne, decydujmy się na te rozwiązania, które nie tylko dobrze wyglądają, ale także i coś wnoszą do wnętrza.

Podsumowując

Urządzanie drewnianego domu w zasadzie nie różni się od aranżowania tradycyjnego wnętrza. Kierując się prostymi zasadami, można stworzyć ciekawe aranżacje bez względu na to jak wygląda dom od środka. Wystarczy znaleźć tylko inspiracje i wprowadzić kilka własnych modyfikacji, by stworzyć niepowtarzalne wnętrze. 

Mogą Ci się spodobać również:

Jeden komentarz do “Jak urządzić domy ekologiczne z drewna?”

  • Patrycja

    Według mnie jeśli się urządza taki dom, to należy zachować cała specyfikę domu i meble jak i dodatki powinny być stylowo dobrane.

Skomentuj