Nowoczesny styl w urządzaniu mieszkania to nie tylko modny design, ale także pewne rozwiązania które sprawiają, że mieszkanie w porównaniu z tym w stylu retro wygląda jak nowiutki tablet zestawiony z Atari. Poza nimi wymagana jest też możliwie duża przestrzeń, choć ograniczenie przestrzeni można w pewnym stopniu obejść. Na co jednak trzeba zwrócić uwagę, by móc szczycić się nowocześnie urządzonym lokum?

Punkt pierwszy: ściany

Elegancka tapeta może świetnie wyglądać na ścianie, ale niekoniecznie w nowoczesnym wnętrzu. Oczywiście, niektórzy z powodzeniem łączą elementy klasyczne i bardzo współczesne, jak perski dywan i ludwikowski fotel na betonowej posadzce, jednak na potrzeby tego tekstu można skupić się wyłącznie na nowoczesnym wyposażeniu, bez wycieczek w przeszłość. Według portalu o urządzaniu wnętrz www.e-mieszkanie.pl całkowicie gładkie ściany to jedna z dostępnych opcji, jednak warto w tym miejscu zastanowić się nad czymś bardziej dekoracyjnym i z charakterem. Taką rolę z powodzeniem spełniają:

  • strukturalne farby,
  • strukturalne tynki, na przykład przypominające wspomniany wcześniej beton, ale też:
  • panele ścienne 3D, które pozwalają na intrygującą wielkopowierzchniową dekorację, przypominającą raczej dzieło sztuki niż fragment ściany.

Punkt drugi: panele 3D

Producenci paneli, jak np. sklep.nlux.pl uważają, że panele 3D można malować na dowolny kolor, więc nie będzie problemu z ich kolorystycznym dopasowaniem do dowolnego wnętrza. Panele 3D wykonuje się z gipsu, dlatego nie nadają się do zamontowania w każdym pomieszczeniu, np. szukając ciekawego rozwiązania do łazienki, kuchni czy przedpokoju warto zastanowić się nad odpornym na wilgoć i uszkodzenia tynkiem. Gładka ściana w takim zestawieniu będzie stanowić odpowiednie przełamanie i podkreśli strukturę paneli czy tynków. Nowoczesne mieszkanie to biele i szarości, a jeśli kolory, to tylko jaskrawe, tętniące życiem i narzucające swój charakter reszcie wnętrza. W pomieszczeniach pojawia się też czerń, jednak przeważnie nie zajmuje ona więcej niż jednej ściany, ponieważ jest zbyt przytłaczająca. Jasne barwy pomagają w optycznym powiększeniu przestrzeni, więc szczególnie chętnie stosuje się je w niewielkich miejskich mieszkaniach.

Punkt trzeci: oświetlenie

taśmy ledGra świateł i cieni to kolejna rzecz, która odróżnia tradycyjne wnętrza od nowoczesnych. Światła są nieco inaczej rozmieszczone niż w zwykłym mieszkaniu i stanowią na swój sposób kolejną dekorację wnętrza. W szerokim użyciu, poza zwykłymi lampami, są taśmy led. Obecnie wiele sklepów, jak np. mors24.pl oferuje właśnie takie taśmy. Według strony tego sklepu takie taśmy led wykorzystuje się do podświetlania krawędzi mebli, półek, stopni schodów i poręczy. Umieszcza się je też na krawędziach wanien, podwieszanych sufitów, dookoła luster, za telewizorami… Możliwości jest bardzo wiele. Takie oświetlenie znakomicie prezentuje się wieczorami i w nocy, kiedy wyłączone są zwykłe lampy i kinkiety; świetnie podkreślają elementy wystroju i tworzą we wnętrzu interesujący klimat. W sklepach najłatwiej jest znaleźć taśmy led w osłonie dające białe lub błękitne światło, jednak wystarczy poszukać, by znaleźć różnokolorowe taśmy. Znacznie zwiększa to liczbę możliwości w kreacji wnętrza i pozwala popuścić wodze fantazji. Można także znaleźć taśmy led rgb, sterowane pilotem, które zmieniają barwę: do wyboru, w zależności od producenta, jest od kilku do kilkudziesięciu możliwych kolorów, więc oświetlenie led w mieszkaniu może zmieniać się jak kameleon. Wystarczy kilka kliknięć, żeby dopasować je do swojego aktualnego nastroju czy okazji. Interesującym rozwiązaniem w zakresie oświetlenia mogą być także panele led, dające białe lub kolorowe światło.

Punkt czwarty: ogrzewanie

panele grzewczeGrzejniki nie należą raczej do atrakcyjnie wyglądających elementów wnętrza. Najprostsze modele po prostu omija się wzrokiem, a dekoracyjnie wyglądają jedynie stare, żeliwne grzejniki, które można pomalować na kolor pasujący do reszty wnętrza. Najwygodniejszymi sposobami na rozwiązanie tej kwestii, tak aby mieszkanie prezentowało się maksymalnie nowocześnie, wydaje się wykorzystanie ogrzewania podłogowego lub paneli grzewczych. Ogrzewanie podłogowe daje wysoki komfort cieplny, ale do pewnego stopnia utrudnia ustawienie mebli, które nie powinny stać nad przewodami grzejnymi. Ogranicza ono też zastosowanie dywanów oraz może wykluczać niektóre rodzaje posadzek. Z kolei panele grzewcze, szczególnie ceramiczne, stanowią interesujące i atrakcyjne rozwiązanie problemu ogrzewania. Według strony twojaekoenergia.com takie panele praktycznie nie wymagają żadnej obsługi i można je wykorzystać w dowolnym miejscu domu. Zwykle formą przypominają nowoczesne dzieła sztuki: duże, jednobarwne prostokąty, czasami w ramkach, o gładkiej powierzchni. Dostępne są też panele z powierzchnią lustrzaną (sprawdzające się jako łazienkowe lustro) lub pokrytą nadrukiem takim jak reprodukcja obrazu lub fotografia. Ogrzewanie na podczerwień daje wysoki komfort cieplny nawet jeśli temperatura otoczenia jest niższa niż typowa temperatura pokojowa – wynika to z zasady jego działania, ponieważ ogrzewane są przedmioty i ludzie, nie powietrze. To ciekawa i bardzo nowoczesna alternatywa dla tradycyjnych form ogrzewania.

Krótko podsumowując

To zaledwie kilka opcji pomagających w nowoczesnym urządzeniu mieszkania. Kwestia mebli, dodatków i dekoracji to temat na osobny artykuł, jednak meble bez odpowiedniego tła nie wystarczą, aby wnętrze miało naprawdę współczesny charakter.

2 odpowiedzi do “Jak nowocześnie urządzić wnętrze?

  • Dorota

    Witam, te panele 3D widzę, że fajnie się prezentują. Świetne rozwiązanie do nowoczesnych wnętrz, po remoncie na pewno się zdecyduje na takie rozwiązanie u siebie.

  • Ilona

    Fajne jest to, że taśmy Led obecnie są stosunkowo tanie, a można z nich robić na prawdę świetną dekorację świetlną

Skomentuj