W coraz większej ilości firm zaczyna się prowadzić projekty według metodyki scrum. Jest to z pewnością dobra decyzja, bo można zwiększyć wydajność oraz skuteczność wyrobu oprogramowania. Jednak oczywiście są różne istotne kwestie o których trzeba pamiętać podczas wprowadzania tego rodzaju strategii pracy. Jeśli tylko będziecie zwracali na nie uwagę to zdołacie dobrze prowadzić projekty.

O czym pamiętać będąc Scrum Masterem?

scrum master - WrocławJak wiadomo główną rolę gra Scrum Master, który odpowiada za wsparcie zarówno zespołu deweloperskiego, product ownera jak i samej firmy. Dzięki niemu można spodziewać się że praca będzie przebiegała w odpowiedni sposób i nie będzie żadnych przeszkód. Oczywiście nie jest on kierownikiem projektu, o czym trzeba pamiętać. Odpowiada za wsparcie oraz za korygowanie wszelkich odchyleń jeśli chodzi o podążanie za scrum. Jednak niezwykle istotną kwestią jest to że taka osoba powinna w danym czasie prowadzić tylko jeden projekt. Jest to naprawdę ważne, bo wtedy może skupić wszystkie siły na danym projekcie, a co za tym idzie zwiększyć wydajność do maksimum. Jeśli prowadziłby choćby dwa projekty to jego wsparcie jest mocno ograniczone, może nie być w stanie rozwiązywać konfliktów i poprawiać odchyleń. Dlatego też powinniście zwracać uwagę na to jak dużą ilością pracy zajmuje się taka osoba. Oczywiście istotne jest żeby odpowiednia wiedza była w posiadaniu osoby określanej jako Scrum Master – Wrocław to całkiem dobre miejsce żeby przejść szkolenie na kogoś takiego. Coraz więcej firm poszukuje wykwalifikowanych osób na tego rodzaju stanowisko, także posiadanie odpowiedniego certyfikatu jest potrzebne jeśli chcecie mieć nowe ścieżki kariery zawodowej. Należy zawsze starać się o podnoszenie kwalifikacji, nawet jeśli już jesteście Scrum Masterem w jakiejś firmie. Dzięki temu można spodziewać się jak najlepszej wydajności, a co za tym idzie dobrych wyników swojej pracy.

Jest dosyć sporo firm szkoleniowych które oferują kursy na Scrum Mastera. Dobrze byłoby przejrzeć ich ofertę i zorientować się czego można się po nich spodziewać. Oczywiście mówię o szkoleniach oferowanych zarówno w naszym kraju jak i za granicą. należy zawsze szukać dla siebie tego co jest najlepsze, bo wtedy można spodziewać się zdobycia wielkiej ilości cennej wiedzy.