Pierwszymi nauczycielami dziecka są zawsze rodzice. To z nimi maluch spędza najwięcej czasu i uczy się od nich zachowań społecznych. Czas spędzony z dzieckiem jest bezcenny, bo właśnie w pierwszych latach życia, kształtują się wzorce na całe późniejsze życie. Bardzo ważne są gry i zabawy z dzieckiem, w trakcie których maluch przyswaja nową wiedzę.

Jaka jest najlepsza gra dla dziecka?

gry dla dzieci GdańskPosiadanie dziecka wymaga od rodziców dużego poświęcenia i świadomości tego, jak się maluch rozwija. Ich celem jest wszechstronna edukacja i rozwijanie jak największej ilości umiejętności, które będą dziecku przydatne w dorosłym życiu. Ponieważ maluchy uczą się poprzez zabawę, to trzeba się z nimi jak najwięcej bawić. Mogą to być gry zręcznościowe, ćwiczące refleks małych rączek i nóżek, gry logiczne, które rozwijają i kształtują proces myślenia u dzieci lub planszowe, w trakcie których dziecko może się nauczyć liczyć. Jeżeli interesują nas sprawdzone gry dla dzieci Gdańsk jest miastem, w którym na pewno je znajdziemy. Większość gier jest przeznaczona dla dzieci w wieku od trzech – pięciu lat, ale znajdziemy także mało skomplikowane modele dla młodszych brzdąców. Dla dwulatków i trzylatków, świetnie się sprawdzają gry polegające na sortowaniu kształtów, przedmiotów czy nawet cyfr i liter. Nawet w tym wieku można ćwiczyć z dzieckiem pamięć, poprzez gry na zasadzie odsłanianych kart z obrazkami. Gry zręcznościowe dla takich maluchów, mogą polegać na odpowiednim układania klocków na planszy lub względem wielkości. Dla starszych dzieci, gry są bardziej rozbudowane i mogą wymagać umiejętności liczenia czy pisania. Mogą to być gry z banknotami czy tradycyjną kostką sześcienną. Nie ma jednej najlepszej gry dla każdego dziecka, ponieważ istotne są też zainteresowania lub preferencje malucha, które determinują jego zachowanie.

Większość gier wymaga uczestnictwa w niej przynajmniej dwóch osób, więc najczęściej jest to rodzeństwo lub rodzice. Taka wspólna zabawa świetnie zacieśnia więzi między członkami rodziny, więc warto kultywować takie zachowania, bo przyczyniają się do kształtowania pożądanych postaw w przyszłości. Warto żeby każde dziecko, poza misiami, książkami i interaktywnymi zabawkami, miało kilka gier, które wypełnią czas spędzony w domu.