Wyprawa w góry to dla wielu osób spore wyzwanie. Praca nad kondycją, przygotowanie ubrań i sprzętu, zaplanowanie trasy i inne rzeczy zaprzątają wówczas głowę. Wszystko musi być zapięte na ostatni guzik, jeśli wyjazd ma być bezpieczny. A co jeśli zabieramy ze sobą dzieci? Wtedy poziom trudności rośnie i to znacząco. Musimy wówczas przygotować nie tylko siebie, ale także, a w zasadzie przede wszystkim, małych górskich piechurów.

W górach pamiętajcie o bezpiecznych butach dla dzieci

bezpieczne buty trekkingowe dla dzieciJedną z kluczowych kwestii podczas planowania wyjazdu w góry z dziećmi jest wybór obuwia. Zakładam, że nie ruszacie z maluchami zimą na trudne szlaki, przynajmniej z tymi mniejszymi maluchami. Zacznijmy więc od młodszych dzieciaków. W przypadku letnich wypadów i spaceryów dolinami najwygodniejsze będą po prostu buty sportowe. Oczywiście sprawdzajcie prognozy. Lepiej nie trafić na deszcz i nie narażać dzieci na przeziębienie albo spacerowanie po śliskiej nawierzchni. Może więc lepiej zdecydować się na inne obuwie. Pamiętajmy, bezpieczne buty trekkingowe dla dzieci to takie, które będą przygotowane na różne warunki. Aby powrotu nie utrudnił nam deszcz, takie obuwie powinno być nieprzemakalne. Ważne też, by miało antypoślizgową podeszwę, najlepiej z bieżnikiem. To sprawi, iż nawet większy kamień czy korzeń nie będą nam straszne. W przypadku starszych dzieci to powinien być standard podczas wyboru butów. Nieprzemakalność, przyczepna podeszwa to podstawa. Warto zwrócić uwagę na takie właściwości jak odprowadzanie wilgoci na zewnątrz. To wpływa na komfort użytkownika. Jeszcze kwestia zapinania. W przypadku młodszych dzieci najwygodniejsze będą rzepy. Dla starszych spokojnie można zdecydować się na buty wiązane sznurówkami. Nie można zapominać o wysokości obuwia. Wyższe będzie bezpieczniejsze i skuteczniej zapobiegnie np. skręceniu nogi w kostce.

Wyjazd na górską wyprawę z dziećmi to spore wyzwanie. O samych siebie trzeba solidnie zadbać, a w tym przypadku zakres obowiązków znacząco wzrasta. Ekwipunek musi być znakomicie przygotowany, strój, w tym obuwie, powinien spełniać warunki bezpieczeństwa. Maszerując po górskich dolinach i wzniesieniach dobrze jest nie zamartwiać się i nie zadręczać pytaniami, czy nie lepiej było kupić lepsze obuwie. Tam koncentrujmy się wyłącznie na kontakcie z naturą.