Sprzedaż mieszkania wiąże się z koniecznością jego odpowiedniego przygotowania. Wiele osób chcąc sprzedać mieszkanie zastanawia się co należy przygotować aby móc uzyskać najlepszą cenę oraz w szybkim czasie sfinalizować transakcję. Jak zatem przygotować się do sprzedania mieszkania?

Dobre wrażenie – sprzątnie mieszkania

sprzątnie mieszkaniaMyśląc o sprzedaży mieszkania pierwszą rzeczą jaką powinniśmy zrobić przed wystawieniem oferty jest dokładne jego posprzątanie. Spowoduje to, że klienci oglądający naszą ofertę będą mieli wrażenie, że poprzedni właściciel dokładał wielu starań aby jak najlepiej zadbać o swój dom. Jeśli zdecydujemy się zrobić to samemu, musimy przygotować przede wszystkim odpowiednią ilość wolnego czasu, tak by móc dokładnie sprzątnąć każde pomieszczenie. Przed przystąpieniem do pracy, powinniśmy zaopatrzyć się w takie akcesoria jak:

  • środki czystości,
  • sprzęt do sprzątania,
  • urządzenia do czyszczenia.

Dzięki nim nasza praca przebiegnie szybko a jej końcowy efekt zadowoli nie tylko nas samych lecz także klientów którzy będą chcieli zapoznać się z naszą ofertą. W przypadku gdy nie mamy odpowiedniej ilości czasu, dobrym rozwiązaniem może okazać się firma sprzątająca. Jej pracownicy dzięki swojemu doświadczeniu oraz posiadanemu sprzętowi sprawią, że każdy zakamarek domu będzie lśnił. Sprzątanie mieszkań przeznaczonych na sprzedaż wymaga bardzo dużej precyzji, gdyż to właśnie od tego zależy efekt który może przyciągnąć kupca.

Dodatkowe wyposażenie w mieszkaniu

meble loftWiele osób decydując się na sprzedaż swojego mieszkania, zastanawia się co zrobić z znajdującymi się w nim meblami i sprzętami. Jednym z rozwiązań jest wystawienie mieszkania wraz z jego wyposażeniem. Sprawi to, iż jego cena rynkowa znacznie wzrośnie a my pozbędziemy się niechcianych przedmiotów. To rozwiązanie sprawdzi się w przypadku gdy sprzedając mieszkanie planujemy budowę własnego domu. Sprawi to, iż uzyskamy więcej pieniędzy ze sprzedaży, która pozwoli nam na lepsze wyposażenie przyszłego domu. Decydując się na takie rozwiązanie warto jeśli wcześniej sprawdzimy sprawność znajdującego w naszym mieszkaniu sprzętu i w przypadku gdy coś nie będzie działać po prostu to wyrzucimy, co uchroni nas przed sytuacją która mogłaby negatywnie wpłynąć na opinię dotyczącej naszej oferty. W przypadku gdy znajdujące się w mieszkaniu meble przydadzą nam się, możemy je bez problemu zabrać i wystawić mieszkanie bez wyposażenia.

Właściwa cena czyli odpowiednia wycena

Wycena mieszkańNastępnym etapem sprzedaży mieszkania będzie ustalenie jego ceny. Warto abyśmy dokładnie przemyśleli jaka jest faktyczna wartość naszego mieszkania, tak aby uniknąć długiego procesu sprzedaży spowodowanego tym, iż będzie ona zbyt wysoka. Wycena mieszkań powinna być dokonana przez rzeczoznawcę, który po dokładnym obejrzeniu całego mieszkania oraz zapoznaniu się z jego stanem prawnym, zaproponuje adekwatną cenę. Według www.pb.pl wycena nieruchomości powinna obejmować nie tylko określoną powierzchnię mieszkalną lecz także jej położenie, dostęp do środków komunikacji czy posiadany garaż. Mieszkania znajdujące się w centrum miast osiągają zazwyczaj o wiele wyższe ceny niż te położone na obrzeżach. Wynika to przede wszystkim z faktu, iż większości kupujących zależy na tym aby ich przyszłe mieszkanie umożliwiało jak najlepszy dostęp do takich miejsc jak centra handlowe, kina, restauracje czy kluby. To wszystko wpływa na atrakcyjność danej oferty, dzięki której możemy osiągnąć wyznaczoną za nią cenę.

Gotowa oferta mieszkania na sprzedaż

na sprzedażGdy mamy już przygotowane mieszkanie, pora abyśmy skonstruowali jak najbardziej przekonującą ofertę. Najważniejszym jej elementem będą odpowiednio wykonane zdjęcia, który powinny przedstawiać rzeczywisty stan danej nieruchomości, tak by nie wprowadzać potencjalnych klientów w błąd. Mieszkania na sprzedaż wystawiane są zazwyczaj na różnego typu portalach aukcyjnych a także na stronach agencji nieruchomości. Zanim ostatecznie wystawimy naszą ofertę dobrze jeśli damy ją do sprawdzenia fachowcom, którzy poprawią ewentualne błędy, tak aby była ona jak najbardziej przyciągająca. Dobrze skonstruowana oferta sprawi, że nie tylko szybko sprzedamy mieszkanie lecz także uzyskamy za nie maksymalnie wysoką cenę.

Na koniec podsumowując

Jak widać sprzedaż mieszkania jest bardzo złożonym procesem, który wymaga połączenia ze sobą wielu czynników sprawiających, że nasza oferta będzie bardziej pożądana. Warto jednak pamiętać aby dokładnie przemyśleć jej konstrukcję, tak aby nie okazało się, że zapomnieliśmy o jakimś ważnym szczególe. Dzięki wyżej wymienionym czynnikom, będziemy mogli przygotować przemyślaną i dobrze skonstruowaną ofertę która sprawi, że szybko sfinalizujemy transakcję.  

Jeden komentarz do “Gdy chcemy sprzedać mieszkanie – porady”

  • Dominika

    Witam, wiadomo, że jeśli chce się sprzedać mieszkanie, to nie zaprosimy potencjalnych kupców do nie posprzątanego wnętrza, gdzie wszystko się wala po podłodze . Dla niektórych szczegóły, ale mogą odstraszyć kupców. Pozdrawiam 😉

Skomentuj