Zawleczka jest niepozornym elementem, który jednak ma bardzo ważne właściwości, pozwalające na bezawaryjną pracę wielu maszyn i urządzeń. Dzięki jej działaniu możliwe jest uniknięcie zsuwania się i przemieszczania elementów konstrukcyjnych. Zawleczka blokuje je przed zsunięciem się z trzpieni, wałków czy osi. Dlatego jej rodzaj jest tak ważny, a materiał, z którego jest wykonana, musi spełniać wszelkie normy.

Typy zawleczek i ich podstawowe funkcje

zestaw zawleczekPodstawowym kryterium, które umożliwia nam podział zawleczek, są materiały, z których zostały one wykonane. Może ona więc być wytworzona ze stali nierdzewnej, ocynkowanej czy kwasoodpornej. Każdy z tych rodzajów jest stosowany do produkcji zawleczki, która będzie wykorzystywana w innych warunkach. Budowa zawleczki jest bardzo charakterystyczna i umożliwia ona umieszczenie jej jednej części w otworze, a następnie zagięcie jej wystającego końca. Takie umieszczenie zawleczki zapewnia pewne jej osadzenie i spełnienie wszelkich wymogów bezpieczeństwa. W branży przemysłowej spotkamy się także ze specjalnym rodzajem zawleczki podwójnej, która jest stosowana w wielu maszynach. Producenci i konstruktorzy zamawiają także zestaw zawleczek, który jest dużo bardziej ekonomicznym rozwiązaniem od kupna detalicznego. Dzięki zestawom możliwe jest zamontowanie większej ilości zawleczek w jednej lub wielu maszynach przemysłowych, lub nakrętkach mocowanych w innych miejscach.

W przypadku rodzaju kwasoodpornego zawleczki jej odporność na materiały żrące jest podstawowym gwarantem poprawnej pracy urządzenia lub innych jego elementów. Dzięki materiałom, pozwalającym na pracę w bardzo niekorzystnych warunkach, konstruktorzy i mechanicy mają pewność, że nie dojdzie do nieplanowanej i kosztownej awarii.