Co zrobić w sytuacji, w której nasz komputer przestał działać a na jego dysku mieliśmy zapisane bardzo ważne informacje? Wszystko zależy od tego, w jakim stanie jest dysk twardy w naszym komputerze oraz od tego czy możliwa jest naprawa komputera bez formatowania dysku. Najczęściej jest tak, że samemu nie da się tego ocenić, więc i tak należy zacząć od wybrania się z komputerem do serwisu. Tam dokładnie ocenią jego stan i powiedzą co robić dalej.

Dane z komputera można łatwo odzyskać

odzyskiwanie danych - warszawaBez względu na to jak poważna jest usterka komputera to i tak nie trzeba się martwić o zapisane na dysku dane. Jeśli w serwisie okaże się, że komputer można uruchomić bez konieczności formatowania dysku to nie trzeba będzie korzystać z innych usług informatycznych. Najczęściej jest jednak tak, że żadna naprawa komputera nie obejdzie się bez tej czynności. Wtedy trzeba zrobić inaczej. Potrzebna będzie firma, która oferuje odzyskiwanie danych – Warszawa jest miastem, w którym bardzo wiele firm specjalizuje się właśnie w tym zakresie. Udajemy się do takiej firmy z komputerem bądź samym dyskiem twardym. Jeśli chodzi o laptopy to wówczas najlepiej udać się do firmy odzyskującej dane z całym komputerem. Dysk twardy można łatwo wyjąć z komputerów stacjonarnych, ale i tak nie każdy chciałby się podejmować takiego wyzwania. W każdym razie firmy, które zajmują się odzyskiwaniem danych potrzebują w tym celu dostępu do dysku, na którym dane są zapisane. Taki komputer bądź sam dysk trzeba zostawić informatykom na kilka dni. Zawartość naszego dysku zostanie w tym czasie skopiowana na inny nośnik pamięci. Taka usługa kosztuje kilkaset złotych, ale koszt zależy oczywiście od tego, ile danych mieliśmy zapisane na komputerze. Przy najpojemniejszych obecnie dyskach mających pojemność w okolicach terabajta za odzyskanie takiej ilości danych można zapłacić nawet kilka tysięcy złotych.

Zapisując swoje dane na dysku komputera powinno się pamiętać o tym, że warto je przechowywać również na innym nośniku pamięci. Współczesne systemy operacyjne umożliwiają wykonanie kopii zapasowej, którą można zapisać nawet na karcie pamięci. Dublowanie danych ma sens, ale rzadko się o tym pamięta. Na szczęście dzisiaj wszystkie dane z dysku twardego można odzyskać. Wystarczy kilka dni pracy informatyków, którzy się w tym specjalizują.