Drewniane elementy zarówno wewnątrz domu jak i na jego elewacji towarzyszą nam od wieków. Jednakże z każdym rokiem projektanci wymyślają nowe wzory, znajdują nowe, ciekawe i atrakcyjne rozwiązania. Popularność drewna na elewacji nie maleje, a wręcz przeciwnie. Nowoczesne budynki, choć świecą bielą lub szarościami, najczęściej posiadają także drewniane elementy ozdobne, które nadają całości nieco bardziej przyjaznego i ciepłego charakteru.

Elewacja prawie drewniana

polecana elastyczna deska elewacyjnaPamiętajmy jednak, że drewno to materiał raczej wymagający i choć niezaprzeczalnie piękny, będzie wymagał z naszej strony sporo uwagi. Jeśli drewniana elewacja ma cieszyć oko przez kolejne dekady, konieczna będzie regularna pielęgnacja i konserwacja desek. W innym wypadku ulegną one odkształceniu, butwieniu, rozwiną się na nich grzyby lub pleśnie, zalęgną szkodniki, lub spłowieją. Drewno musi być solidnie zabezpieczone przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych, głównie przed wilgocią oraz promieniami słonecznymi. Innym i dużo łatwiejszym sposobem na drewnianą elewację domu bez konieczności jej konserwacji i za rozsądna cenę jest wykorzystanie materiałów drewnopodobnych. Producenci oferują nam naprawdę bogaty wachlarz rozwiązań. Materiały drewnopodobne nie ulegają zniszczeniu pod wpływem wody czy słońca, a zatem nie trzeba ich impregnować. Nie rozwinie się na nich grzyb, nie zalęgną owady, nie wypłowieją na słońcu. Są trwałe, odporne na uszkodzenia i równie atrakcyjne, co naturalny materiał. Dodatkowo drewnopodobne deski można barwić na wybrany kolor, co stwarza duże pole do popisu. Jednym z ciekawych przykładów tego typu jest polecana elastyczna deska elewacyjna. Wykonana jest z mieszanki żywicy akrylowej z piaskiem kwarcowym, uniepalniaczami, wypełniaczami oraz pigmentami. Zaletą tego materiału jest bardzo niewielka waga, co przyczynia się do łatwości montażu. Polecana elastyczna deska elewacyjna, jak sama nazwa wskazuje, jest materiałem elastycznym, a zarazem twardym i odpornym na uszkodzenia. Można ją kłaść nawet na ścianach łukowych i nie jest to wcale trudne. Jest to materiał, który równie dobrze sprawdzi się na elewacji, jak i we wnętrzach, co poszerza jego zastosowanie.

Innym przykładem imitacji drewna na elewacji są deski kompozytowe. Są one mieszanką włókien celulozowych i tworzyw sztucznych. Jest to materiał bardzo trwały i odporny na niekorzystne warunki pogodowe, a jednocześnie bardzo atrakcyjny wizualnie. Z tego rodzaju desek wykonamy nie tylko elewację budynku ale także wyłożymy nimi taras, co stworzy spójną dla oka kompozycję.