Wizja inteligentnego domu już dawno przestała być samą wizją, a stała się codziennością w naszych domach. Już na etapie projektu wielu ludzi decyduje się na zastosowanie automatycznych rozwiązań, których zadaniem będzie ułatwienie życia jego domownikom. Jednak jeśli już dawno jesteśmy za etapem planowania i budowy domu, nic nie stoi na przeszkodzie, aby móc dodać trochę automatyki we wnętrzach. 

Automatyka do zasłon

automatyczna zasłonaW ostatnich latach coraz bardziej popularne stało się zarządzanie urządzeniami w domu przy pomocy pilota, a nawet smartfonu czy tabletu. Odkurzacz, który sam jeździ po naszych podłogach, bez jakiejkolwiek naszej ingerencji nikogo już nie dziwi. Równie powszednim widokiem stała się automatyczna zasłona, z której korzysta coraz więcej właścicieli domów. Rozwiązanie to powoli zostaje narzucone na właścicieli hoteli i sal bankietowych, jeśli chcą stale podnosić liczbę klientów. Jego zastosowanie możemy jednak wykorzystać również we własnym domu. Automatyczne zasłony sprawdzają się doskonale jeśli powierzchnie oraz wysokości naszych pomieszczeń są spore. W takich sytuacjach ręczne zasłanianie każdego okna z osobna może być męczące. Zastosowanie elektrycznych karniszy sprawi, że będziemy w stanie za pomocą jednego przycisku sprawić, że wszystkie okna w naszym domu zostaną zasłonięte. Ponadto możemy dopasowywać według własnych potrzeb kiedy chcemy, aby system zadziałał, nawet jeśli nie ma nas w domu. Uchroni nas to przed zbyt wysoką temperaturą w okresie letnim nawet jeśli jesteśmy daleko od miejsca zamieszkania. 

Technika nie bez powodu stale się rozwija. Mimo, iż wielu dostrzega jej minusy, warto skupić się na tych aspektach, które rzeczywiście są w stanie ułatwić nam życie. Nawet jeśli dla wielu może się wydawać, że automatyczne zasłony są zbędnym wydatkiem, może się okazać, że dla osób starszych i chorych będą ułatwieniem codziennego życia.