Obecnie budując domy większość osób stawia na to, aby były one energooszczędne. Często wiąże się to również z ekologią. Takie domy mają zastosowane rożne urządzenia, które umożliwiają oszczędności. Także takie domy są budowane najczęściej w specjalnych technologiach z innowacyjnych materiałów budowlanych.
Czym różnią się domy pasywny i energooszczędne?
Według najnowszych przepisów domy, które obecnie są budowane muszą być energooszczędne. Według tego, co można znaleźć na gramwzielone.pl taki dom musi posiadać przede wszystkim współczynnik przenikalności cieplnej przez przegrody zewnętrzny niższy niż podają normy. Poza tym w domach energooszczędnych ważny jest także współczynnik EP czyli Energii Pierwotnej. Nie wystarczy, że będzie on niższy od normowego. W domach energooszczędnych dąży się do tego, aby miał on minimalną wartość. Podobnie jest jeśli chodzi o wytyczne dla domów pasywnych. Jednakże takie domy również charakteryzują się tym, że są wyposażone w specjalne urządzenia, które bardzo często czerpią energię z odnawialnych źródeł. Dzięki nim można obniżyć wartość współczynnika Energii Pierwotnej, co wiadomo, że wpływa na energooszczędność domu.
Różne technologie budowania domów oszczędnych i ekologicznych
Budując dom możemy wybudować go w różnych technologiach. Jedną z nich są domy drewniane, które często wykonuje się w systemie kanadyjskim. Są to tak zwane domy szkieletowe. Firmy, które budują takie domy jak np. Naturekodom.pl wykonują je bardzo szybko. Po wykonaniu fundamentów. Wykonuje się szkielet z belek. Następnie do niego mocowane są płyty pomiędzy którymi umieszcza się izolację termiczną. Jeśli mowa o domach drewnianych to także warto wspomnieć o domach z bali. Takie domy na pewno są ekologiczne. Także ważnym aspektem jest stylowy wygląd elewacji. Poza tym dzięki naturalnemu budulcowi, jakim jest drewno w takich domach wytwarza się mikroklimat. Wilgoć jest na odpowiednim poziomie, dlatego domy z bali są dobrym rozwiązaniem dla osób, które mają problemy z układem oddechowym. Inną propozycją są domy wykonywane z prefabrykatów. Także takie domy mogą być energooszczędne. Przykładem w tym przypadku mogą być płyty styrobetonowe. Takie płyty mają niski współczynnik lambda, który przyczynia się do niskiej wartości współczynnika przenikalności cieplnej. Także tradycyjne metody budowania, czyli murowanie obecnie stosują innowacyjne materiały, które zapobiegają przenikaniu ciepła z budynku na zewnątrz.
Pompy ciepła – sposób na naturalne ciepło
Jednym z urządzeń, które stosuje się w domach pasywnych są pompy ciepła. Urządzenia te czerpią energię z
- powietrza,
- wody,
- gruntu.
Najpopularniejsze są pompy ciepła gruntowe. Według portalu o nowoczesnej energii http://portalenergia.pl jak sama nazwa wskazuje takie pompy ciepła czerpią one energię cieplna z gruntu. Takie pompy mogą mieć instalację pionową lub poziomą. Pozioma instalację wykonuje się poniżej granicy przemarzania gruntu. W tym przypadku potrzebne jest miejsce na działce. Drugim rozwiązaniem jest instalacja pionowa. W tym przypadku potrzebny będzie specjalny ciężki sprzęt, który wykona odwierty. Instalację pionowe, ze względu na wykorzystywanie maszyn lepiej jest wykonywać zanim zostanie wybudowany dom. Wtedy specjalne maszyny, które wykonują odwierty będą miały lepszy dostęp do miejsca swojej pracy. Powietrzne pompy ciepła czerpią energię cieplną z powietrza. Nie prawdą jest, że są one nie skuteczne zimą. Ciepło w powietrzu jest zawsze, chyba że jego temperatura wynosi zero bezwzględne. Trzecim rodzajem pomp, są wodne pompy. Najczęściej są one stosowane gdy obok budynku znajduje się jakiś akwen wodny, gdzie będzie można zamontować instalację.
Nowoczesne kominki
W domach, w których chce się zaoszczędzić także montuje się kominki z płaszczem wodnym lub kominki powietrzne. Wiele firm oferuje takie urządzenia, do nich można zaliczyć Archonhome.pl. Dzięki takim instalacjom możliwe jest dogrzewanie całego domu, nie tylko pomieszczenia w którym znajduje się kominek. Kominki z płaszczem wodnym przypominają swoim działaniem centralne ogrzewanie. Jednak w tym przypadku zamiast kotła znajduje się kominek. Wokół komory spalania znajduje się zbiornik z cieczą. Spaliny nagrzewają ciecz, która następnie instalacjami trafia do grzejników rozlokowanych w poszczególnych pomieszczeniach. Kominki powietrzne, działają podobnie, jednakże w tym przypadku zostaje podgrzane powietrze. Te podgrzane powietrze instalacjami trafia do pomieszczeń. Ten rodzaj kominka bez problemu może współpracować z innymi systemami ogrzewania, jak chociażby z centralnym ogrzewaniem.
Energia ze słońca – panele słoneczne
Obecnie w domach pasywnych bardzo często montowane są panele słoneczne. Urządzenia te pozwalają na wytwarzanie energii elektrycznej z promieniowania słonczego. Dzięki tym urządzeniom zyskujemy darmową energię. Poza tym ten sposób pozyskiwania prądu jest ekologiczny. Najczęściej panele słoneczne montuje się na dachach. Te miejsca są zawsze dobrze nasłonecznione. W Polsce firmy zajmujące się montażem m. in. 4sun.eu montują od strony południowej, a optymalnym kątem zamocowania będzie około trzydzieści stopni. Poza dachem takie panele fotowoltaiczne można zamontować bezpośrednio na gruncie, ścianie, ogrodzeniu czy specjalnym słupie. Poza tym jeśli montuje się panele słoneczne należy uwzględnić to, aby takie miejsce nie było zacienione. Każdy nawet najmniejszy cień, wpłynie na to, że nie będą one w pełni wydajne.
Podsumowując
Pompy ciepła jak i panele fotowoltaiczne są to najbardziej popularne urządzenia, które montuje się w domach pasywnych. Budowy takich domów obecnie stają się popularne. Jest to dobre zarówno dla środowiska, jak i dla samych właścicieli, gdyż bez można bez problemu obniżyć rachunki za energię elektryczną jak i cieplną.
3 odpowiedzi do “Dom ekologiczny i oszczędny”
Jeśli chodzi o kominki, to u siebie zainwestowałam w biokominek i na prawdę nie żałuję! Sprawdza się świetnie, a co najwazniejsze, to ma problemu z popiołem. Dużą zaletą również jest to, że zajmuje mało miejsca. Nie miałam miejsca na zwykły kominek, a chciałam mieć prawdziwy ogień w salonie.
Budowa takiego domu ekologicznego, nie tylko wpływa na środowisko, ale także na to, że zaoszczędzimy w takim domu na rachunkach za ogrzewanie jak i z prąd
Na szczęście na panele można otrzymać dofinansowanie, dlatego można zauważyć, że coraz więcej osób decyduje się na montaż ich w swoim domu.