Blachy stalowe należą do jednych z najczęściej wykorzystywanych półproduktów wytworzonych ze stali. Wykorzystuje się je w wielu różnego typu procesach produkcyjnych, zarówno w przemyśle elektronicznym jak i na przykład motoryzacyjnym. Przede wykorzystaniem blach w produkcji konieczna jest ich wcześniejsza obróbka, na przykład z wykorzystaniem pras krawędziowych.

Do czego wykorzystywane są krawędziarki?

innowacyjna krawędziarkaBez blachy stalowej trudno wyobrazić sobie realizacje większości procesów produkcyjnych. Blachy są wykorzystywane w wielu różnych rodzajach produkcji, na przykład w przemyśle motoryzacyjnym, jak również elektronicznym, gdzie wykorzystuje się ją do tworzenia obudów sprzętu elektronicznego. Oczywiście, użycie blachy do produkcji nie byłoby możliwe bez jej wcześniejszej obróbki, na przykład za pomocą sprzętu takiego jak innowacyjna krawędziarka. Sprzęt ten, nazywany też prasą krawędziową służy tak naprawdę do właściwego zagięcia danego arkusza blachy. W zależności od rodzaju napędu zastosowanego w krawędziarce, jest sobie ona w stanie poradzić z arkuszami blachy o różnej grubości. Do zastosowań wymagających większej precyzji zazwyczaj wykorzystuje się prasy krawędziowe z napędem elektrycznym lub pneumatycznym. W przypadku, gdy obróbki wymaga bardzo długi lub gruby arkusz blachy, zazwyczaj wykorzystywana jest krawędziarka pneumatyczna. Większość obecnie używanych krawędziarek jest wyposażonych w sterowanie komputerowe (tak zwane prasy krawędziowe cnc) dzięki czemu do ich sterowania wykorzystywany jest bardziej precyzyjny, zaawansowany układ komputerowy. W takim wypadku sama obsługa tego sprzętu jest realizowana za pomocą komputera, który służy jak pewnego rodzaju regulator pracy tego sprzętu. Dzięki temu sterowanie jak i same efekty pracy krawędziarki mogą być znacznie bardziej precyzyjne. W najbardziej nowoczesnych prasach krawędziowych montowane są dodatkowe zabezpieczenia, w formie specjalnych nadajników czy radioodbiorników. Dzięki temu możliwe jest kontrolowanie pracy spodniej części prasy krawędziowej czyli tak zwanego stempla.

Trudno wyobrazić sobie współczesne fabryki czy innego typy zakłady produkcyjne, które nie wykorzystują blachy ze stali. Ten półprodukt może być wykorzystywany w wielu różnych dziedzinach przemysłu i do produkcji różnych elementów, maszyn, czy urządzeń. Oczywiście konieczne jest wcześniej odpowiednie obrobienie blachy.