Susz jest powszechnie stosowanym rodzajem dekoracji we wszelkiego rodzaju stroikach, wiązankach i bukietach. Można go spotkać jako dekorację prezentów lub kartek okolicznościowych. Tak naprawdę można go umieścić wszędzie i jedynym ograniczeniem jest kreatywność. Susze można podzielić na rodzime, czyli te pochodzące z Polski, oraz egzotyczne.

Do czego wykorzystać egzotyczny susz?

susz egzotycznyPierwszym i najpopularniejszym zastosowaniem suszu egzotycznego są bukiety. Mogą być to kompozycje złożone wyłącznie z kwiatów świeżych, mieszane, a także bukiety w pełni suche. Susze egzotyczny ma za zadanie sprawić, że powstała z jego udziałem kompozycja jest bardziej elegancka, niebanalna i oryginalna. Wśród suszu egzotycznego wyróżnić można wiele odmian kwiatów, owoców i traw. Te ostatnie sprawiają z kolei, że stworzone z ich pomocą bukiety stają się bardziej puszyste i delikatniejsze. Susz, poza wiązankami można wykorzystać także do stworzenia oryginalnych stroików. W połączeniu ze świecą lub skropione ulubionymi olejkami eterycznymi nie tylko będą pięknie wyglądać, lecz także rozprowadzać po wnętrzu wyjątkowy zapach. Olejki na suszu utrzymują się dość długo, a gdy zapach zacznie słabnąć, można zaaplikować kolejne kropelki. Taki susz skropiony olejkami można umieścić w ozdobnym szklanym wazonie lub półmisku oraz udekorować wstążkami, lub innymi elementami. Można zaaranżować w nim miejsce na świeczkę lub kilka mniejszych podgrzewaczy. Susz doceniają wszyscy rękodzielnicy. Przy jego pomocy można ozdabiać pudełka na prezenty, a nawet kartki okolicznościowe. Doskonale komponuje się ze świeżymi i suszonymi kwiatami. Także z suszem krajowym tworzy niepowtarzalne połączenia – lekkie i swojskie trawy wraz z kwiatami i owocami lotosu są połączeniem niecodziennym, lecz niezwykle intrygującym. Można przy jego pomocy wypełniać szklane wazony, tworząc oryginalne dekoracje. Susz egzotyczny dostępny powinien być w każdej hurtowni i sklepie florystycznym. Obecnie jest tak samo popularny, co susz krajowy – a może nawet i bardziej. Dostępnych na rynku jest wiele różnych odmian kwiatów i traw. Większość z nich dostępna jest zarówno w naturalnych wariantach kolorystycznych, jak i barwione na rozmaite kolory.

Zastosowań suszu jest mnóstwo i wszystko zależy tak naprawdę od wyobraźni osoby, która go wykorzystuje. Kojarzy się głównie z kompozycjami florystycznymi, jednak równie chętnie sięgają po niego rękodzielnicy. Przy jego pomocy można stworzyć niebanalne i oryginalne stroiki, udekorować posiadany bukiet lub stworzyć swój własny.