W dzisiejszych czasach bardzo trudno wyobrazić sobie świat bez maszyn przemysłowych. Jednak problem pojawia się też wtedy, kiedy dana maszyna ulega awarii, co często skutkuje spadkiem efektywności całego przedsiębiorstwa. By ryzyko przestoju zmniejszyć do minimum, nasze maszyny powinny przechodzić regularne osiowanie. 

Czy każda maszyna powinna zostać poddana osiowaniu? 

osiowanie maszynNazwa tego procesu nic nie mówi zdecydowanej większości, ale w gruncie rzeczy to bardzo prosta kwestia. Proces osiowania maszyn polega na doprowadzeniu do sytuacji, w których osie wałów dwóch lub więcej maszyn, są w linii prostej. Jest to jak najbardziej pożądane i oczekiwane rozwiązanie ponieważ urządzenia obracające się wokół idealnej linii osi, charakteryzuje znacznie bardziej cicha praca. Osiowanie maszyn wpływa też na zdecydowanie mniejsze zużycie mechanizmów, w tym oczywiście łożysk. Dzisiaj do procesu osiowania używa się zaawansowanej technologii laserowej, dzięki czemu zadanie jest dużo prostsze i znacznie bardziej efektywne. Dzięki osiowaniu maszyn możemy wydłużyć okres międzyremontowy, co przełoży się na znacznie krótszy czas ewentualnego przestoju w zakładzie pracy. Specjaliści potwierdzają, ze najnowszy sprzęt do osiowania pozwala na precyzyjny, bezbłędny pomiar.Jest to możliwe dzięki stabilnemu montażowi i automatycznej rejestracji wartości pomiaru. Pozwala on także na szybką regulację promienia lasera przy pomocy ekranu, który dokładnie obrazuje stan wałów w danej maszynie. 

Osiowanie jest również wskazane przy układzie maszyn poziomych, w szczególności gdy jedna z nich jest montowana za pomocą kołnierza. Dzięki najnowszym osiągnięciom technologicznym jest możliwe osiowanie maszyn pionowych, co do niedawna było praktycznie nie do osiągnięcia. Koszt osiowania zależny jest od typu maszyny.