Meble na wymiar stają się coraz bardziej dostępnym rozwiązaniem, tym samym rośnie też ich popularność. Czy jednak rozwiązanie to zawsze się nam opłaca i czy warto w nie inwestować. W artykule tym postaramy się przedstawić największe wady i zalety mebli robionych na wymiar oraz powiemy dla kogo jest to dobre rozwiązanie. 

Meble na wymiar – co warto wiedzieć?

Meble na wymiar to rozwiązanie, które swoją popularność zaczęło zyskiwać dopiero w ostatnim czasie.  Różni się ono tym od mebli które możemy otrzymać w sklepie meblarskim, że jest wykonywane na specjalne zamówienie. A co za tym idzie konieczny jest tu bezpośredni kontakt z wykonawcą, który zdejmuje miarę na meble. Dzięki temu gotowy mebel jest idealnie dostosowany do danej przestrzeni i różni się tym od typowych mebli, ze może mieć bardzo nietypowe wymiary. Dzięki temu rozwiązanie to sprawdza się zarówno w prywatnych domach, sklepach jak i gabinetach. Obecnie można znaleźć wiele ofert na meble sklepowe na wymiar czy meble kuchenne na wymiar. Niemniej rozwiązanie to choć coraz powszechniejsze ma zarówno wady i zalety, dlatego dobrze jest nieco lepiej poznać jego specyfikę nim się na to zdecydujemy.

Meble na wymiar – wady i zalety rozwiązania

Meble na wymiar to ciekawa alternatywa dla gotowych mebli z katalogów, które można kupić w sklepach meblarskich. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że meble na wymiar zwykle są droższe od tych katalogowych. Choć zdarzają się tu pewne wyjątki, jak np. w przypadku gotowych mebli wykonanych z egzotycznego drewna czy pochodzących od znanych na świecie producentów. Niemniej w przypadku przeciętnych mebli cena będzie zawsze nieco wyższa. Dodatkowo dużym minusem tego rozwiązania jest także fakt, że czas oczekiwania na meble na wymiar jest dość długi. Od chwili w której zostaje wzięta miara na meble i przygotowany projekt trwa to nawet i kilka tygodni. Dodatkowo należy się także liczyć z tym, że nie ma możliwości obejrzenia mebli robionych na wymiar przed ich zakupem, a co za tym idzie trzeba dokładnie sprawdzić rzetelność producenta i mniej więcej orientować się w tym jak zaproponowane rozwiązania będą się prezentować. Wprawdzie większość firm zajmujących się produkcją mebli na wymiar przygotowuje wizualne projekty dla swoich klientów, jednak wizualizacja w pełni nie oddaje tego jak gotowy wyrób będzie się prezentować. Jeśli chodzi natomiast o zalety to na podstawie deko-rady.pl można tu wskazać na takie jak:

  • możliwość dostosowania mebli do nietypowego układu pomieszczeń,
  • oszczędność miejsca,
  • wysoka funkcjonalność,
  • ciekawa stylistyka.

Meble na wymiar mają przede wszystkim właśnie tę zaletę, że można je dostosować do każdej przestrzeni, co zarazem podnosi ich funkcjonalność. Możliwość doboru takich systemów przechowywania i rozwiązań jakie są dokładnie nam potrzebne sprawia, że możemy doskonale wykorzystać każdy centymetr pomieszczenia. Dodatkowo jako że meble są wykonywane na indywidualne zamówienie mogą mieć dowolny kolor oraz styl, dzięki czemu możliwe jest stworzenie niepowtarzalnej aranżacji, czy też dostosowanie zabudowy do istniejącej już aranżacji. Dla kogo zatem meble na wymiar to dobre rozwiązanie?

Meble na wymiar – dla kogo?

meble na wymiar

Meble robione na wymiar to przede wszystkim dobre rozwiązanie da osób mających male mieszkanie. Zastosowanie wysoko funkcjonalnych mebli, idealnie dopasowanych do danego pomieszczenia pozwala zaoszczędzić sporo miejsca, co w mieszkaniach o małym metrażu jest bardzo ważne, jednocześnie nie tracąc nic z praktyczności i estetyki. Niemniej meble na wymiar to rozwiązanie, które nie tylko w małych pomieszczeniach znajdzie zastosowanie. Tyczy się to również pomieszczeń o nietypowym układzie, np ze spadzistymi sufitami, gdzie standardowe meble się nie sprawdzają, a sprawdza się np. szafy wnękowe na wymiar, czy garderoby na wymiar. Jest to także rozwiązanie dla osób ceniących styl i oryginalność. Meble robione na wymiar często stosowane są w nowoczesnych wnętrzach, gdzie na ich potrzeby tworzy się unikatowe projekt mebli.

Meble na wymiar dla biznesu – czy warto?

szkłoJak już wspomnieliśmy na wstępie w ofercie mebli na wymiar można także znaleźć miedzy innymi meble sklepowe. I tu pojawia się pytanie czy w takie rozwiązanie warto inwestować? Odpowiedź nie jest prosta z jednej strony meble sklepowe na wymiar umożliwiają dobre zagospodarowanie przestrzeni, z drugiej natomiast ich zastosowanie znacząco może zwiększyć koszt założenia działalności. Dlatego tutaj należy odpowiedzieć sobie na pytanie czy rzeczywiście ich zastosowanie w dłuższej perspektywie czasu nam się zwrócić. Czy przy dobrym projekcie z wykorzystaniem katalogowych mebli nie da się w pełni wykorzystać potencjału pomieszczenia.

W kwestii podsumowania tematu

Meble na wymiar to z całą pewnością ciekawa alternatywa dla mebli katalogowych. Niemniej należy się liczyć z tym, że rozwiązanie to jak i każde inne ma zarówno swoje wady jak i zalety, a co za tym idzie każdy musi sam określić to czy w jego przypadku jest to opłacalne rozwiązanie.

Jeden komentarz do “Czy warto zdecydować się na meble wykonywane na wymiar?”

  • Karolina

    Witam, obecnie jak można zauważyć to popularne rozwiązanie. Dzięki temu zyska się świetnie wyglądające meble dopasowane do pomieszczenia. Daje to także więcej możliwości, jeśli chodzi o pojemność.

Skomentuj