Jeżeli chcemy przystąpić do budowy naszego wymarzonego domu, czeka nas nie tylko inwestycja dużej ilości pieniędzy w niezbędne materiały budowlane, zakup działki pod budowę, ale również załatwianie w urzędach wielu niezbędnych pozwoleń. Nie każdy zdaje sobie jednak sprawę z tego, że przed budową domu konieczne jest przeprowadzenie badań geotektonicznych, badających jakość gruntu.

Badania gruntu a budowa domu

analizy i badania geologiczne - poznańAby wybudować dom konieczne jest przeprowadzenie specjalnych badań geologicznych, badających jakość gruntów na których chcemy postawić nasz dom. W celu znalezienia firmy, która podejmie się przeprowadzenie tych badań, możemy skorzystać z oferty wielu firm w internecie, wpisując na przykład: analizy i badania geologiczne – Poznań, lub znaleźć kompetentną do ich wykonania osobę pośród projektantów obiektu budowlanego. Przed przeprowadzeniem właściwych badan, najpierw ustala się ich kategorię, na którą ściśle wpływ ma typ budynku który chcemy wybudować i jego rozmiary. Im wyższą kategorię otrzymamy, tym zakres badań będzie mniejszy i obejmie jedynie podstawowe analizy, polegające na badaniu jedynie wierzchniej warstwy gruntu. Co bardzo ważne, przeprowadzenie tych badań jest konieczne aby inwestor uzyskał w ogóle pozwolenie na budowę. Badanie to jest bardzo ważne szczególnie w miejscach, gdzie wcześniej nie znajdowały się żadne budynki i pozwolą uniknąć sytuacji, gdy dom jednorodzinny zostałby wybudowany na złożu jakiś cennych surowców, zabytku, grobowcu itp. Analizy dla domów jednorodzinnych wykonuje się najczęściej przy pomocy standardowej metody udarowo – obrotowej przy pomocy specjalnego wiertła, najczęściej umocowanego na samochodzie transportowym. Daje to dużą dowolność w miejscu przeprowadzonego badania, umożliwiając jego wykonanie nawet w miejscach w dalszej odległości od drogi.

Oprócz samego wiertła badawczego, w prawidłowym wykonaniu analizy gruntu kluczowy jest cały szereg innych urządzeń pomiarowych, takich jak sondy statyczne, wyposażonych najczęściej w swój własny napęd hydrauliczny. Jeżeli badania wykażą, że grunt na którym inwestor chce wybudować dom spełnia wszystkie niezbędne wymogi, udzielane jest mu pozwolenie na budowę budynku. W innym przypadku nie ma możliwości uzyskania zgody na budowę budynku.