Jestem ratownikiem medycznym, który codziennie ratuje wiele ludzkich istnień. W celu poszerzania świadomości ludzi dodatkowo prowadzę również kursy, na których uczę o tym jak należy zachować się w sytuacji bezpośredniego zagrożenia życia swojego lub innych. Bardzo cieszy mnie to, że na tego typu kursy przygotowawcze uczęszcza coraz więcej osób. Świadczy to o tym, że ludzie zdają sobie sprawę z tego, że w sytuacjach kryzysowych to właśnie oni mogą stać się odpowiedzialni za czyjeś życie. 

Pierwsza pomoc – szkolenie popularne w stolicy 

szkolenia z pierwszej pomocy w mazowieckimZ racji tego, że mieszkam w Warszawie, organizowane przeze mnie kursy cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem. Należy jednak zaznaczyć, że tego typu lekcji najlepiej udziela się w stosunkowo małych grupach. Tylko wówczas mamy bowiem gwarancję tego, że każdy z uczestników będzie tak samo mocno zaangażowany, dodatkowo dysponuję jedynie czterema manekinami, na których uczę jak udzielać pierwszej pomocy, dlatego też najlepiej jeśli dana grupa kursantów składa się maksymalnie z dwudziestu osób. Szkolenia z pierwszej pomocy w mazowieckim zazwyczaj rozpoczynam serią wykładów, które wzbogacam prezentacją multimedialną. W pierwszej kolejności zapoznaję kursantów z najważniejszymi numerami alarmowymi, które każdy z nas powinien znać na pamięć. W trakcie trwania prezentacji powracam do nich więc kilkukrotnie, tak by wiedza ta możliwie jak najlepiej utrwaliła się w umysłach uczestników. Podczas prezentacji puszczam także kilka krótkich, acz treściwych filmów instruktażowych, które pokazują jak powinniśmy zachować się w konkretnych sytuacjach zagrożenia życia oraz jak powinniśmy prawidłowo udzielić komuś pomocy. Warto przy tym zaznaczyć, że sposoby te niekiedy nieznacznie różnią się w zależności od okoliczności danego wypadku oraz stanu samego poszkodowanego (nieco inaczej zachowamy się bowiem w momencie kiedy mamy do czynienia z potencjalnym topielcem, a zupełnie inaczej jeśli naszym poszkodowanym jest osoba poparzona). Następnie przechodzę do zajęć teoretycznych, na których za pomocą manekinów uczę tego jak powinno prawidłowo udzielać się pomocy zarówno dorosłym, jak i dzieciom. Uczę więc o tym jak powinno się prawidłowo wykonywać masaż serca oraz serię oddechów, które mają utrzymać poszkodowanego przy życiu. 

Z moich kursów korzysta coraz więcej osób co bardzo mnie cieszy. Ponadto moich kursantów nie obowiązują żadne bariery wiekowe: uczę zarówno dzieci jak i dorosłych. Uważam, że każdy z nas powinien przynajmniej raz w życiu uczestniczyć w tego typu szkoleniu, jak wiadomo ludzie zdrowie jest najważniejsze. Warto więc nauczyć się tego jak poprawnie można komuś pomóc, nigdy nie wiemy również czy my sami nie będziemy potrzebować kiedyś takiej pomocy.