Urządzenia służące do dozowania wapna powinny spełniać wysokie wymagania obejmujące odpylanie silosów w czasie wyładunku, podawania lub transportu proszku wapiennego. Tego typu urządzenia powinny być szczelnie zamknięte, ze względu na pylista postać materiału. Ich zaletą jest prosta budowa, w związku z czym są praktycznie bezawaryjne, a prace konserwatorskie przebiegają sprawnie i szybko. Wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej, tak by nie pojawiał się problem korozji w trakcie eksploatacji.

Jak działają dozowniki do wapna?

dozownik wapnaTuba wylotowa może być wykonana ze stali zabezpieczonej antykorozyjnie, poliamidu lu ze stali nierdzewnej, co daje możliwość wymiany na najlepiej pasującą. Dozownik wapna można łączyć z przenośnikiem w dowolnej konfiguracji, co prowadzi do stworzenia instalacji do 20 m w pionie lub poziomie. Dozowniki wapna składają się z korpusu, wirnika, napędu oraz tuby. Wirnik jest głównym elementem roboczym całego napędu i instalacji dozującej. Tego typu dozowniki występują najczęściej razem z silosami magazynującymi wapno, dlatego do ich eksploatacji niezbędny jest system transportujący, który ułatwi cały proces podawania. Działanie dozownika wapna polega na wprowadzeniu materiału do mechanizmu, następnie przy użyciu łopatek wirnika zostaje rozprowadzony po zbiorniku, by na końcu zmierzać do otworu wylotowego. Zbiorniki są przystosowane do tego, by utrzymać właściwą temperaturę podawanego materiału. Natomiast dokładne podawanie suchego materiału ma często bardzo istotne znaczenie dla końcowego produktu. Jeżeli dozownik jeszcze posiada dodatkowy element, jakim jest waga, to poprawia jakość materiału. Tego typu dozowniki muszą być szczególnie dokładnie przystosowane do przygotowania mieszanki wapiennej, tak by idealnie spełniała warunki potrzebne w cyklu produkcyjnym. Sterowanie dozownikiem często odbywa się przy pomocy instalacji elektronicznej, dzięki której jest możliwe precyzyjne zaplanowanie całego etapu.

Producenci dozowników przygotowują je dla wszystkich produktów sypkich takich jak: mleko w proszku, cukier, krzemionka, kakao mąka. Używane są również do: jabłek, porzeczki, borówki, zbóż, soi, a także do typowo płynnych substancji, jak woda. Dozowniki znajdują zastosowanie w wielu różnych branżach oprócz budowlanej, również w spożywczej, paliwowej i innych.