Osoby dopiero rozpoczynające swoją przygodę z gitarą, mogą mieć trudności w dobraniu odpowiedniej dla siebie. Podawane na początku każdego z instrumentów oznaczenia, wcale nie pomagają zrozumieć, który z nich będzie odpowiedni dla dziecka, a jaki sprawdzi się w przypadku osób dorosłych. Oznaczeń gitar jest kilka, a do jednych z nich należy „3/4”. Co można dowiedzieć się z tego parametru?

Jakie są rozmiary gitar?

gitara 3 4W przypadku gitar można wyróżnić aż 5 różnych rozmiarów. Każdy z nich ma swoje oznaczenie – wyróżnia się instrumenty 1/4, 1/2, 3/4, 7/8 oraz 4/4. Ostatni z podanych oznacza, że gitara jest pełnowymiarowa, czyli ma standardowy rozmiar przeznaczony do gry dla dzieci od 12 roku życia oraz osób dorosłych. Niemniej jednak, w przypadku, kiedy ma się mniejsze dłonie, to aby nie powodować u siebie dyskomfortu, wybiera się gitary 7/8 lub 3/4. Z tej drugiej korzystają niektórzy znani muzycy, jak chociażby Ed Sheeran. Gitara 3/4, która zapisywana może być również jako „gitara 3 4” sprawdzi się przede wszystkim dla osób między 9 a 12 rokiem życia. Instrument oznaczony jako „1/2” jest o połowę mniejszy od standardowej, pełnowymiarowej gitary i zapewni najlepszy komfort gry dla dzieci od 6 do 9 lat. Najmniejsza z wymienionych gitar, czyli 1/4 to instrument stworzony z myślą, by uczyć się muzyki już od najmłodszych lat. Przypadnie ona do gustu dzieciom między 4 a 6 rokiem życia. Cena zakupu gitar nie różni się w zależności od wybranego rozmiaru, zarówno 1/4, jak i 3/4 można zakupić za około 100-200 złotych. Koszta automatycznie rosną, jeżeli muzyk chciałby spróbować swoich sił na gitarach o profesjonalnym brzmieniu i niezwykłym designie. Osoba, która nauczy się grać na mniejszych gitarach już w młodości, bezproblemowo poradzi sobie w późniejszym czasie na pełnowymiarowych instrumentach, gdyż różni się wyłącznie wielkość gitary.

Dla osób, które szukają niepowtarzalnych dźwięków zbliżonych do gitary, jednak wciąż oryginalnych, powstały ukulele. To instrumenty, które wyglądem przypominają gitarę, jednak są znacznie mniejsze, a wydobywający się z nich dźwięk przypomina hiszpańskie brzmienia. Na miniaturowej gitarce mogą zagrać zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. To świetna alternatywa dla gitar, jednak nauka gry może się nieco różnić, gdyż budowa samego instrumentu jest odrobinę inna.