To, ile zapłacimy za szambo oraz jego montaż na terenie działki, zależy od ilości oraz rodzaju użytych materiałów, ale także od dodatkowych elementów, które postanowimy zamontować. Mogą to być nie tylko podwyższany kominek, ale też dopasowany żeliwny właz, przyłącza lub specjalistyczne czujniki. Mimo tego, że w rezultacie koszt szamba okaże się dużo wyższy niż zakładaliśmy, warto nie oszczędzać na tym zakupie. Dobrze wykonany, będzie bowiem działał wiele lat bez niebezpiecznych dla środowiska i zdrowia awarii.

Cennik jako sugestia

szamba betonowe cennikJeśli działka nie może zostać podłączona do miejskiego systemu kanalizacji, należy zainteresować się tym, jaki zbiornik odprowadzający zastosować. Mając do wyboru szamba betonowe cennik prawdopodobnie okaże się jednym z głównych kryteriów wpływających na ostateczną decyzję. Jeżeli wybraliśmy producenta, który stosuje odpowiednie mieszanki betonowe o wysokich parametrach wodoszczelności, a także tworzy konstrukcje atestowane zgodnie z zaleceniami, możemy przystąpić do wyboru pomiędzy szambami o różnych cenach. Na nie wpływ mają nie tylko same materiały, ale również wielkość zbiornika. Im bowiem większy, tym więcej zbrojonego betonu i uszczelniaczy. Ceny mogą wahać się więc os 800 do nawet 4000 zł. Cenniki zakładają jednak zwykle tylko koszt samego zbiornika. A pamiętać jeszcze trzeba o elementach dodatkowych. Mogą to być kominki, które umożliwią wypompowanie ścieków z szamba zakopanego głęboko. Są one przykrywane ciężkimi, żeliwnymi włazami, które również swoje kosztują. Coraz częściej montuje się także specjalne czujniki, które informują o stopniu napełnienia szamba. Nie trzeba więc dzięki nim trudzić się zaglądaniem w jego nieprzyjemne wnętrze. Nie wolno też zapomnieć o najważniejszym, czyli cenie robocizny. Ta obejmuje przygotowanie wykopu, osadzenie i podpięcie oraz zakopanie zbiornika w wyznaczonym miejscu.

Ceny szamba mogą okazać się o wiele wyższe niż te, na które się przygotowaliśmy, zaglądając do cenników producentów szamb betonowych. Należy bowiem w kosztach uwzględnić także elementy dodatkowe, jak również cenę zamontowania przez specjalistów szamba. Tak więc ostateczny koszt może być o kilkaset złotych wyższy, niż pierwotnie myśleliśmy sugerując się wyłącznie ceną zbiornika.