Wiele razy byłem operatorem obrabiarki cnc. Moja praca dotyczyła produkcji wielu rzeczy, dlatego napiszę o tym, jak bardzo uniwersalne są te stoły. Można na nich wycinać i obrabiać wiele rodzajów materiału. Praca na tym urządzeniu jest nie tylko ciekawa, ale także dobrze płatna. Wiadomo, że zależy to od zakładu produkcyjnego, lecz zazwyczaj za miesiąc pracy otrzymuje się ponad trzy tysiące dwieście złotych na konto. 

Moje doświadczenia z centrami obróbczymi

centrum obróbcze cncPracę na tych maszynach zacząłem trzy lata temu. Zajmowałem się wycinaniem niewielkich listew, które miały być mocowane w ramach okiennych, pomiędzy jedną szybą, a drugą. Niewielki centrum obróbcze cnc z regulowaną głowicą świetnie się do tego nadawało, a praca na nim była przyjemna. Później pracowałem przy produkcji części do maszyn rolniczych, gdzie wycinałem elementy gaźników. Wycinarka laserowa cnc dobrze radziła sobie nawet z grubymi kawałkami metalu, ale praca wymagała dużego skupienia. Najlepiej wspominam wycinanie rynien pcv do żaluzji. Najbardziej z tego okresu pamiętam to, że centrum obróbcze cnc, które akurat wykorzystywałem zostawiało bardzo gładką linię cięcia. Dużo osób dziwiła dokładność tej maszyn. Aby pracować na tych stanowiskach musiałem przejść dokładny kurs, który uczył mnie posługiwania się każdego typu maszyną cnc. Trzeba wiedzieć, że mają one różne rodzaje, a także zupełnie inne głowice, od których bardzo wiele zależy. Taki kurs kosztuje około tysiąca złotych i warto go odnawiać co dziesięć lat, ponieważ maszyny bardzo szybko się rozwijają i każdy nowy model może posiadać inne funkcje, których jeszcze nie znasz. Zarobki w tej branży są różne. Wspomniałem powyżej o sumie przekraczającej trzy tysiące złotych, jednak może to być jeszcze wyższa kwota.

Te kilka lat pracy na centrach obróbczych sprawiły, że chce się w dalszym ciągu szkolić z obsługi tych maszyn. Są one naprawdę wielofunkcyjne, dlatego łatwo znaleźć pracę przy ich obsłudze. Zrobienie kursu to dobry pomysł dla początkujących, a nawet zaawansowanych użytkowników tych obrabiarek. Ciągły rozwój tej technologii sprawia, że z każdym rokiem mamy więcej nowych funkcji, a co za tym idzie możliwości. Jeśli ktoś pracuje przez pięć lat na jednym modelu, musi przejść szkolenie, aby z powodzeniem obsługiwać nowsze.