Nowo narodzone dziecko od razu jest zawijane w pieluszkę, albo kocyk, ponieważ maluch pewniej się czuje kiedy jest ciasno spowity i ma rączki blisko ciała. Ta metoda działa zawsze przy uspokojeniu malucha, dlatego warto mieć kocyk, becik, lub rożek, w który schowamy dziecko. Im większe dziecko, tym więcej miejsca potrzebuje, więc spowijanie nie będzie już konieczne.

Jakie jest przeznaczenie becików dla niemowlaków?  

beciki dla niemowlątMałe dziecko ma wyjątkowo miękki kręgosłup, który łatwo uszkodzić, więc trzeba go właściwie podpierać. Nosząc dziecko trzeba podtrzymywać jego główkę i pupę, a kiedy leży, to musi być na twardym podłożu. Jeżeli obawiamy się go przenosić na rękach, to możemy zakupić beciki dla niemowląt, które są lekko usztywniane od spodu, przez co łatwo w nim nosić dziecko. Są one dość masywne, bo zawierają wiele warstw materiału, przez co są zdecydowanie lepsze w porze zimowej kiedy ogrzewają maluszka. Becik ma głównie za zadanie unieruchomić dziecko i otulić, przez co staje się ono bardziej spokojne i bezpieczne, gdyż takie ułożenie przypomina mu warunki jakie panowały w brzuszku mamy. Beciki są najczęściej przewiązywane w celu utrzymania dziecka we właściwym miejscu. Często są dekorowane różnymi falbankami i koronkami, dlatego też rodzice wykorzystują je do przyniesienia dziecka do chrztu. Dzięki grubej warstwy materiału, w beciku możemy włożyć dziecko do wózka, lub ułożyć do snu w łóżeczku. Tak owinięty maluch, z pewnością szybko zaśnie i będzie miał długi sen. Zgodnie z informacją na metce od producenta, lepiej nie prać go w pralce, bo straci swoją formę. Producent zaleca, aby czyścić go w pralni chemicznej i suszyć w stanie rozłożonym. Beciki są szyte z materiałów najwyższej jakości bez użycia szkodliwych barwników. Mają one jeden, uniwersalny rozmiar, w którym zmieści się każdy niemowlak bez względu na wzrost i wagę. Alternatywą dla becika jest rożek, który jest cieńszy i może być zapinany na rzep. Jeżeli dziecko wyrośnie z rożka, to może on służyć jako kocyk. 

Produkty do spowijania niemowlaków możemy kupić w każdym sklepie z rzeczami dla dzieci. Najtańszy becik kupimy już za około pięćdziesiąt złotych i będzie on dość dobrej jakości. Jednak w obecnych czasach trochę się odchodzi od używania becików, na rzecz lżejszych rożków. W polskich szpitalach, dzieci zaraz po urodzeniu są zawijane w beciki, ponieważ nie są jeszcze przyzwyczajone do temperatury panującej poza brzuszkiem mamy.