Kupując ubranie nie zdajemy sobie sprawy, jakie etapy przechodzi materiał, zanim trafi na sklepowe półki. Pragnąc być świadomym konsumentem, koniecznie trzeba poznać różnice pomiędzy bio bawełną, a bawełną konwencjonalną. Jest bardzo wiele ważnych powodów, dla których warto kupować ubrania z bio bawełny.

Czy bio bawełna jest zdrowa?

bawełna bioCałkiem inaczej wygląda proces uprawy bawełny konwencjonalnej, a całkiem inaczej bawełny bio, czyli tzw. bawełny organicznej. Bawełna ta nie jest modyfikowana genetycznie, do jej uprawy nie używa się żadnych pestycydów. Do ochrony bawełny używa się metod naturalnych i substancji, które ulegają biodegradacji. Może to być kwas cytrynowy, owadobójczy czosnek, papryczka chili, lucerna, czy też pożyteczne owady. Co więcej, zbiory bawełny ekologiczne odbywają się ręcznie, co sprawia, że bawełna nie jest zanieczyszczona, więc nie musi być poddana chemicznemu oczyszczaniu. Aby nie uszkodzić włókien, bawełna bio jest myta ręcznie w łagodnych i naturalnych środkach, które nie uszkadzają włókien. Ponadto barwi się ją za pomocą naturalnych barwników, np. glinką, bądź też pozostawia się ją w naturalnych kolorach bieli, beżu lub brązu. Tak więc produkcja ubrań z bawełny organicznej nie obciąża tak bardzo środowiska. Co więcej, produkcja bio bawełny odbywa się w godnych warunkach pracy. Na plantacjach ani podczas dalszej obróbki bawełny nie wykorzystuje się dzieci do pracy. Zatem wyrób bio bawełny spełnia jak najbardziej warunki sprawiedliwego handlu, czyli tzw. „fairtrade”.

Bio bawełna jest droższa, ale wiąże się to z lepszą jakością ubrań. Ponadto nie podlega procesom chemicznym, jej włókna są mocniejsze, bardziej sprężyste, wytrzymałe na rozciąganie, a przy tym delikatne i nie podrażniają naszej skóry. Nie musimy się obawiać, że ubrania z bio bawełny wywołają jakiekolwiek powikłania skóry czy astmę. Dlatego też są polecane dzieciom. Co więcej, mokre włókna są mocniejsze o około 30% od włókien suchych, co sprawia, że odzież nie niszczy się podczas prania.