Szlabany były stosowane od dziesięcioleci do ograniczenia możliwości wjazdu pojazdów na teren zastrzeżony, i były bodaj najskuteczniejszą metodą na regulację ruchu. W naszym zakładzie również były stosowane, choć głównie przez wzgląd na dość nietypową konstrukcję ogrodzenia przy wjazdach, uniemożliwiającą montaż bram przesuwnych.

Nowoczesne szlabany automatyczne

SzlabanStare szlabany, wykonywane ze stali, należały do bardzo niewygodnych narzędzi, gdyż mimo systemu automatycznego sterowania, były ciężkie i zużywały się bardzo szybko. Nie należały również do szczególnie dobrze zabezpieczonych przed korozją czy podobnymi uszkodzeniami spowodowanymi zużyciem, dlatego podczas modernizacji zakładu zostały zastąpione nowszymi i lepszymi odmianami. Nowoczesny szlaban, mimo pozornej delikatności, był równie dobrą metodą na ograniczenie ruchu pojazdów, aczkolwiek sprawdzał się znacznie lepiej, gdyż był wyposażony w wiele systemów ułatwiających sterowanie. W przeciwieństwie do starego typu szlabanów, nowe odmiany mogły być obsługiwane przez operatorów w wartowniach, ale również przez samych pracowników zakładu, posiadających pilota sterującego, umożliwiającego podniesienie szlabanu lub jego opuszczenie. Szlabany mogły być również ustawione w trybie automatycznym, dzięki któremu umożliwiały wjazd dowolnym pojazdom podjeżdżającym pod bramę, choć ta opcja aktywowana była głównie w godzinach w których wykonywano duże ilości dostaw i obsługiwano transporty materiałów. Szlabany były wykonane z tworzyw sztucznych, więc były o wiele lżejsze, a dzięki temu łatwiejsze w instalacji. Nie wymagały więc takiej ilości pracy podczas montażu jak ich większe i cięższe odmiany, aczkolwiek działały równie dobrze.

Nowe wersje szlabanów mogły być również podłączone do systemu alarmowego obiektu, znacznie poprawiając poziom bezpieczeństwa. Każda próba nieupoważnionego pokonania szlabanu czy jego ręcznego podniesienia była rejestrowana przez system alarmowy, który powiadamiał personel ochrony o takowym zdarzeniu i wjeździe którym próba miała miejsce. Nowoczesne szlabany, mimo wielu udogodnień, były jednak o wiele tańszą inwestycją niż standardowe stalowe odmiany. Były więc dość oczywistym wyborem dla wszystkich którzy preferowali zastąpienie przestarzałych ograniczeń ruchu.