Zawsze marzyłam o prawdziwym, przydomowym ogródku. Właściwie już od najmłodszych lat moich celem było stworzenie klimatycznego i małego ogródka do którego miałabym łatwy  i szybki dostęp. Na szczęście niedawno udało mi się osiągnąć ten cel – zamieszkałam w domu jednorodzinnym więc mogłam sobie pozwolić na wyhodowanie własnej zielonej przestrzeni.

Zioła w twoim przydomowym ogrodzie

zioła aromatyczneOprócz moich ulubionych kwiatów, chciałam zasadzić również różne rodzaje owoców i warzyw. Chciałam mieć także swoje własne zioła. Właściwie na tym ostatnim zależało mi najbardziej. Wszyscy wiedzą jak kocham zioła, do tej pory mogłam sobie kupować gotowe wyroby, teraz będę mogła mieć swoje własne, zasadzone własnoręcznie. Będą wtedy jeszcze bardziej aromatyczne. Jakie są plusy przydomowego zielnika? Tak naprawdę zalet jest bardzo wiele. Dla mnie największym plusem jest możliwość zrobienia świeżej herbatki z melisy czy mięty bez wychodzenia do sklepu. To także doskonałe rozwiązanie dla osób lubiących gotować, ponieważ mamy wtedy możliwość zerwania bazylii lub oregano do gotowanej potrawy. Zioła aromatyczne są nie tylko bardzo zdrowe oraz smaczne, dostarczają także wiele korzyści dla naszych zmysłów. Są znane ze swoich mocnych i kojących zapachów, mogą być także dekoracją naszego ogródka. Trzeba przyznać, że prezentują się pięknie i klimatycznie. O czym w takim razie powinno się pamiętać, gdy planujesz posadzenie kilku ziół w swoim ogródku? Po pierwsze powinieneś wcześniej zorientować się jakie rozmiary przybierze dana roślina, czy potrzebuje dużo miejsca. Kolejną ważną kwestią o której musisz pamiętać jest fakt, że zioła preferują środowiska nasłonecznione, to znaczy, że muszą rosnąć w ciepłych miejscach, gdzie nie są narażone na szkodliwe działania temperatury oraz wiatru. Dlatego trzeba wybrać odpowiednie miejsce w ogrodzie do ich zasadzenia. To zapobiegnie sytuacji, gdyby zioła miałby się nie przyjąć.

Istotną rzeczą w przypadku hodowania ziół jest zwrócenie uwagi na glebę, musi być ona żyzna. Trzeba także wziąć pod uwagę jaki rodzaj ziemi lubi dane zioło, ponieważ nie każdy typ zioła lubi np. wilgoć. Warto też wiedzieć, kiedy zaczyna się sezon na zioła – jest to marzec. Ja już nie mogę się doczekać pierwszych zbiorów i kiedy zasiądę w fotelu z moją ziołową herbatką.