Aluminium stosuje się powszechnie w wielu dziedzinach gospodarki. Posiada ono bardzo korzystne właściwości, które ciągle przysparzają mu zwolenników. Stale ktoś odkrywa nowe możliwości zastosowania tego materiału. Co jakiś czas okazuje się, że nadaje się ono do coraz to nowych funkcji. Producenci różnych narzędzi i urządzeń skwapliwie korzystają z tych możliwości. 

Profile, czyli aluminium w praktyce 

profile aluminiowe konstrukcjeWspółczesne budownictwo, dosłownie i w przenośni, w dużej mierze opiera się na aluminiowych profilach. To one są podstawą wysokich konstrukcji szklanych wieżowców, które są charakterystyczne dla biznesowych dzielnic wielu miast. Szklane tafle są umocowane na metalowych szkieletach, stworzonych właśnie z aluminium. Póki co, trudno wyobrazić sobie równie funkcjonalną alternatywę dla aluminiowych profili. Prawdę mówiąc, nikt chyba nie widzi potrzeby poszukiwania takowej, bowiem obecne rozwiązania dają w pełni satysfakcjonujące efekty. Oparte o profile aluminiowe konstrukcje są lekkie, strzeliste, i stosunkowo tanie. Na ich korzyść przemawia także łatwość montażu. Jednak największe znaczenie ma chyba odporność na korozję, co jest niezwykle istotne w przypadku elementów zewnętrznych, nieustannie narażonych na działanie różnych czynników. Warto tez podkreślić plastyczność materiału, jakim jest aluminium. Pomimo tego, że jest wytrzymałe, wykazuje dużą podatność na obróbkę, co ułatwia tworzenie niebanalnych kształtów konstrukcyjnych.

Umożliwia także tworzenie profili o rożnej budowie i zastosowaniu. Powstają więc kątowniki, płaskowniki, rury o różnym kształcie otworów oraz inne skomplikowane formy, znane tylko specjalistom w dziedzinie budownictwa. Możliwe jest także tworzenie profili pod konkretne realizacje. Powstają wówczas elementy dostosowane do określonych projektów.